In search of an analogy: Graham Greene's self-reflectivity in selected novels
Benzerlik ararken: Graham Greene'in seçili eserlerinde otobiyografik unsurlar
  1. Tez No: 830325
  2. Yazar: PÜRNUR TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MICHAEL G. BRENNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Leeds
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Beşeri ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Yazıları köşe yazıları, şiir, kısa öykü, film senaryoları, film eleştirileri, çocuk kitapları ve oyun senaryolarını da içeren fakat bunlarla sınırlı olmayan çeşitli türlere yayılan bir 20. yüzyıl İngiliz romancısı olan Graham Greene, çok sayıda edebi eser yayınladı ve hayatını edebi üretime adadı. Genç bir yetişkin olarak içe dönük bir kişiliğe sahip olan Greene, bir psikanalist olan Kenneth Richmond'a yönlendirildi ve o genç Greene'i yazmayı bir kendini keşfetme ve ifade biçimi olarak kullanmaya teşvik etti. Greene kısa bir süre sonra ilk kısa öyküsünü yayınladı ve seksen üç yaşında ölene kadar yazmayı bırakmadı. Hayatı üzerine yazılan çeşitli biyografiler ve onun otobiyografik anlatımları, kurgusal eserlerinde gerçek hayattaki olayların ve kişilerin izini sürmeyi mümkün kıldı. Bu çalışma, Greene'nin The Heart of the Matter (1948), The Human Factor (1978) ve The End of Affair (1951) adlı üç kurgusal çalışmasına odaklanır, onları yazarın hayatı hakkında mevcut olan biyografik ve otobiyografik anlatıların ışığında analiz eder ve bilinçaltının önemini ve yaratıcılık potansiyelini keşfettiği psikanaliz vasıtasıyla Greene'in çıktığı yazma yolculuğunun sık sık biyografik ve kendini yansıtan mesajlar kullandığı edebi üretimi için bir motif oluşturduğunu ortaya koyar. Bu çalışmayı diğer çalışmalardan farklı kılan, Greene'in eserlerinden biri olan The End of Affair'i, Stephen Raynolds'un 1906'da The Speaker'da yayınlanan bir makalesinde ortaya attığı ve daha sonra Max Saunders tarafından Self Impression: Life-writing, Autobiografiction, and the Forms of Modern Literature (2012) adlı kitabında geliştirilen bir terim olan 'otobiyografik kurgu' ışığında analiz etmesidir. Yazar, romanlarının birçoğunda kendine gönderme yapan unsurlar kullansa da bu göndermeler çoğunlukla, Greene'in gerçek hayatındaki insanlar ile hayali dünyasındaki insanlar arasındaki fiziksel görünüm benzerlikleri, kılık değiştirmiş isimler altında gizlenmiş küçük unsurlar şeklindedir. Ancak The End of Affair'de Greene, Catherine Walston ile olan hayatını ve ilişkisini, kurgu ile otobiyografi arasındaki çizgilerin bulanıklaştığı bir biçim ve üslupla baştan sona anlatıyor ve bu yazım da bu güne kadar o gözle bakılmamış olsa da bir otobiyografik kurgudur.
Özet (Çeviri)
Graham Greene, a 20th century English novelist whose writings span across various genres, including but not limited to journal pieces, poetry, short stories, movie scripts, movie critiques, children's books and play scripts, published numerous literary works and dedicated his life to literary production. Having had an introverted personality as a young adult, Greene was referred to Kenneth Richmond, a psychoanalyst who encouraged young Greene to use writing as a form of self-discovery and expression. Greene published his first short story soon after and he did not cease to write until his death at the age of eighty-three. With the help of several biographies written on his life and his autobiographical accounts have made tracing real life incidents and people in his fictional work possible. This study focuses on three of Greene's fictional works entitled The Heart of the Matter (1948),The Human Factor (1978), and The End of Affair (1951) and analyses them in the light of biographical and autobiographical accounts available on the writer's life and asserts that the journey of writing Greene embarked upon through psychoanalysis during which he discovered the importance of his subconscious mind and a potential for creativity formed a pattern for his literary production where he frequently used biographical and self-reflective messages. What makes this study stand out among others is its analysis of one of Greene's works, The End of Affair, in the light of 'autobiografiction', a term coined by Stephen Raynolds in an article published in The Speaker in 1906 and later developed by Max Saunders in his book entitled Self Impression: Life-writing, Autobiografiction, and the Forms of Modern Literature (2012). Even though the writer used self-referential elements in many of his novels, these references are mostly in the form of minor elements hidden under disguised names, similarities of physical appearance between people in Greene's real life and his fictitious world. However, in The End of Affair, Greene narrates his life and affair with Catherine Walston thoroughly in a form and style where the lines between fiction and autobiography blur and this way of writing is an autobiografiction even though it haven't been analysed as such until now.