Şabut (Tor grypus) yavrularının taurine destekli yemlerle beslenmesinin büyüme performansı üzerine etkileri
Effects of dietary taurine supplementation on growth performance of juvenile shibot fish (Tor grypus)
- Tez No: 637572
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT DİKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmada yarı esansiyel bir amino asit olan Taurinin şabut balığı yavrularının büyüme parametreleri, yem değerlendirme verileri ve yetiştiricilik ekonomisi üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla yemlerine %0,00 (taurin eklenmeyen), %0,5, %1,0 ve %1,5 oranlarında taurin ilave edilen yavrular, 60 gün boyunca fiber tanklarda yetiştirilmiştir. Denemede %32 ham protein içerikli ticari sazan yemi kullanılmış, yemleme elle yapılmış ve balıklar doyana kadar yemleme yapılmıştır. Araştırmada büyüme parametreleri olarak canlı ağırlık kazancı (CAK), Yem alım miktarı (YAM), Yem çevrim oranı (YÇO), Spesifik büyüme oranı (SBO), Yaşama oranı (YO), Ekonomik dönüşüm oranı (EDO) ve Ekonomik yarar indeksi (EYI) üzerine etkileri araştırılmıştır. Başlangıç ağırlığı 2,28±0,01 g olan Şabut balığı araştırma sonunda sırasıyla 3,11±0.16 g, 3.05±0.17 g, 3.25±0.11 g, ve 3.14±0.26 g ağırlığa ulaşmıştır. Yaşama oranı açısından, kontrol grubu (%94) haricinde ölüme rastlanmamıştır. Taurinin %1 oranında eklenmesinin şabut balıklarının yavru yetiştiriciliğinde FCR değerine pozitif yönde etki ettiği ve diğer uygulamaların birbirine benzer ve daha yüksek FCR değerlerine ulaştıkları gözlenmiştir. Yetiştiricilik ekonomisi açısından taurinin katkısına bakıldığında yine %1,0 taurin ilave edilen grubun daha düşük bir maliyetle üretime olanak verdiği saptanmıştır (5,36 USD/kg). Ekonomik yarar endeksi bakımından şabut yemlerine taurin eklenmesinin EPI değerine bir katkı yapmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of Taurine, a semi-essential amino acid, on the growth parameters, feed conversion ratios and aquaculture economy of the Shibbot fish (Tor grypus) juveniles were investigated in this study. For this purpose, the fry in which taurine was added at the rate of 0.00% (without taurine), 0.5%, 1.0% and 1.5% were growth in fiber tanks for 60 days. In the experiment, commercial carp feed with 32% crude protein was used, feeding was done by hand and the fish were fed to satiation. Live weight gain (WG), feed intake (FI), Feed conversion rate (FCR), Specific growth rate (SGR), Survival rate (SR), Economic conversion rate (ECR) and Its effects on the economic profit index (EPI) were investigated. At the end of the study, Shibot juveniles with an initial weight of 2.28 ±0.01 g reached 3.11 ± 0.16 g, 3.05 ± 0.17 g, 3.25 ± 0.11 g, and 3.14 ± 0.26 g respectively. It has been observed that the addition of taurine at the rate of 1% has a positive effect on FCR value in breeding of Shibbot fish and other trails have reached similar and higher FCR values. Considering the contribution of taurine in terms of aquaculture economy, it was also determined that the 1% taurine added allows production at a lower cost (5.36 USD / kg). It has been observed that adding taurine to Shibot fish feeds does not contribute to EPI value in terms of economic profit index.