Kanser erken teşhis ve tarama merkezine (KETEM) başvuran kadınlarda kanser damga ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirliğinin değerlendirilmesi ve ilişkili faktörlerin saptanması
Evaluation of the Turkish validity and reliability of cancer stigma scale in women applying to the cancer screening and early diagnosis center (ketem) and determination of related factors
  1. Tez No: 637606
  2. Yazar: ÇAĞLA SUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜHAN ŞEVKAT BAHAR ÖZVARIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmada; Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezine (KETEM) tarama yaptırmak için başvuran kadınlarda Kanser Damga Ölçeği'nin (Cancer Stigma Scale-CASS) geçerlik ve güvenirliğinin değerlendirilmesi, katılımcıların kanser damga düzeyi, kanser ve risk faktörleri hakkında bazı bilgileri, kansere ilişkin bazı beden algıları ve bunlarla ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma iki aşamadan oluşmakta olup, ilki metodolojik tipte, ikincisi tanımlayıcı tipte epidemiyolojik bir araştırmadır. Veriler 2 Aralık 2019-26 Ocak 2020 tarihleri arasında KETEM'de kanser taraması yapıldıktan sonra 500 katılımcıdan yazılı onam alınarak yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Araştırmada iki ayrı veri toplama formu kullanılmış olup, birincisinde Kanser Damga Ölçeği ile birlikte katılımcıların sosyodemografik özelliklerini, kanser ve risk faktörleri hakkında bazı bilgileri ile kansere ilişkin beden algılarını öğrenmeye yönelik sorular yer almaktadır. İkincisi ise ölçeğin test-tekrar test güvenirlik analizi için sadece Kanser Damga Ölçeği'ni içermekte olup, ilk formun uygulanmasından 15-30 gün sonra ilk formu doldurmuş, takma adları belli olan 100 kadına uygulanmıştır. Kanser Damga Ölçeği'nin güvenirlik analizlerinde hesaplanan Cronbach alfa değeri 0,659 olup, alt boyutların Cronbach alfa değerleri 0,408-0,625 arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study; it was aimed to evaluate the validity and reliability of Cancer Stigma Scale (CASS) in women who applied for screening to Cancer Screening and Early Diagnosis Center (KETEM), to determine the cancer stigma level, some information about the cancer and risk factors, some body perceptions related cancer and the factors associated with them. The research consists of two stages, the first is a methodological type and the second is a descriptive type epidemiological study. The data was collected between 2 December 2019 - 26 January 2020 after cancer screening at KETEM, after obtaining written consent from the 500 participants, using face-to-face interview technique. In the research, two different data collection forms were used, and the first one included the Cancer Stigma Scale, as well as questions about the sociodemographic characteristics of the participants, some information about cancer and risk factors, and body perceptions about cancer. The second one contains only the Cancer Stigma Scale and was applied for the test-retest reliability analysis of the scale. The second form was applied to 100 women who filled the first form and whose nickname was known, 15-30 days after the first form was applied. The Cronbach alpha value calculated in the reliability analysis of the Cancer Stigma Scale is 0,659, and the Cronbach alpha values of the sub-dimensions range between 0,408-0,625.