Improvement of engineering properties of sandy soils using biopolymer
Improvement of engineering properties of sandy soils using biopolymer
- Tez No: 637625
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAMZA TANRIKULU, PROF. DR. ABDULAZİM YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Günümüzde, inşaat mühendisliği alanında zemini temel ve altyapılar için daha uygun hale getirmeye yönelik çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bunlar, vibroflotasyon, kum kolon, kireç stabilizasyonu, çimento stabilizasyonu, uçucu kül stabilizasyonu vb. yöntemlerdir. Ancak bu yöntemler biraz zararlı olduğundan, çevrenin yavaş yavaş kirlenmesine ve bozulmasına neden olabilirler. Çimento, aslında ozon tabakası için zararlı bir unsur olan karbondioksit (CO2)'in büyük miktarlarda açığa çıkmasına neden olan bir malzemedir. İnsanlığın, karşı karşıya olduğu çevre sorunları (kirlilik) göz önüne alındığında, doğanın gitgide yok olmasına neden olmayacak daha ekolojik yöntemler bulmak gerekmektedir. Bu deneysel çalışmada, Adana'da toplanan ince kumun mühendislik özelliklerini iyileştirmek için iki adet biyopolimer kullanılmıştır. Bu biyopolimerler xanthan gum ve guar gum'dur. Biyopolimer ile iyileştirilmiş kumun mühendislik özelliklerini değerlendirmek amacıyla bir dizi laboratuvar deneyi gerçekleştirilmiştir. Yöntem, laboratuvar deneyleri aracılığıyla, kum-guar gum / kum-xanthan gum karışımından elde edilen kayma mukavemeti analizlerinden oluşmaktadır. Doğal ince kum yıkanmış, etüvde kurutulmuş ve daha sonra farklı yoğunluklarda olan guar gum/ xanthan gum çözeltisi ile karıştırılmadan önce ASTM standard deney elekleri kullanılarak elenmiştir. (1%, 2%, 3%, 4% ve 5% guar gum/xanthan gum) Biyopolimer ile iyileştirilen kum karışımı silindirik numuneler, 1 gün, 1 hafta, 2 hafta 3 hafta ve 4 hafta boyunca kalıplara dökülmüş ve kürlenmiştir. Kesme kutusu deneyi, serbest basınç deneyleri, standart proktor deneyi, konsolidasyon deneyi, geçirgenlik deneyi ve üç eksenli basınç deneyi gerçekleştirilmiştir. Mukavemet deneylerinin sonuçlarına göre, guar gum/ xanthan gum ile gerçekleştirilen iyileştirme, belirli bir kürleme süresi boyunca kumun kayma mukavemetini önemli ölçüde arttırmıştır
Özet (Çeviri)
Nowadays, several methods are used in the field of construction engineering in order to make low bearing capacity soils more suitable for receiving and supporting infrastructure. These methods are vibroflotation, sand drain, lime stabilization, cement stabilization, fly ash stabilization etc…. However, these methods are somewhat harmful and gradually contribute to the degradation of the environment. Cement is a construction material whose implementation releases a huge amount of CO2 which is harmful to the ozone layer. Given the environmental problems (pollution) facing humanity, it is necessary to find more ecological methods that will not contribute to the progressive destruction of the environment. During this experimental study, two biopolymers were used to improve the mechanical properties of fine sand collected in Adana city. These biopolymers are xanthan gum and guar gum. In order to evaluate the mechanical properties of the treated sand biopolymer, a series of laboratory tests was performed. The method consists in analyzing through laboratory tests, the shear strength resulting from the sand-guar gum and sand-xanthan gum mixture. Natural fine sand was washed, oven-dried, and then sieved using US sieve before being mixed with a solution of different concentrations of guar gum/ xanthan gum (1%, 2%, 3%, 4% and 5% of guar gum/xanthan gum). Treated sand-biopolymer mixture cylindrical samples were molded and cured for 1 day, 1 week, 2 weeks 3 weeks, and 4 weeks. Direct shear tests, unconfined compression tests, standard proctor tests, consolidation tests, permeability test, and triaxial tests were performed. According to the results of strength tests, guar gum and xanthan treatment increased significantly the shear strength of sand for certain curing time.