Cox regresyon modelinde sağkalım fonksiyon parametrelerinin düzeltilmiş deneysel olabilirlik yöntemi ile tahmin edilmesi
Estimation of survival function parameters via adjusted empirical likelihood method in Cox regression model
  1. Tez No: 637667
  2. Yazar: KÜBRA ORAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, İstatistik, Mathematics, Statistics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Özellikle son birkaç yılda yapılan çalışmalar ile birlikte sosyoloji, kriminoloji, pazarlama gibi birçok farklı alanlarda da kullanılmaya başlayan sağkalım analizi, belli bir zaman aralığında ilgilenilen veya belirlenen bir olayın meydana gelme süresi olarak söylenir. Olaylar farklı olduğundan kullandığımız veri yapısı farklı olacaktır. Bu sebepten, sağkalım analizinde sansürlü ve sansürsüz olmak üzere iki tür veri türü bulunmaktadır. Sağkalım parametrelerinin tahmin etmek için Kaplan-Meier, NelsonAalen ve Yaşam Tablosu yöntemleri kullanılmaktadır. Parametre tahmini yapılırken, sağkalım dağılım türlerine göre farklı tahmin yöntemleri yapılmaktadır. İkinci bölümde sağkalım analizi, veri yapısı, parametre tahmin yöntemleri ve artıklar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, düzeltilmiş deneysel olabilirlik yöntemi yardımıyla güven bölgesi oluşturulması yapıldı. Dördüncü bölümde, gerçek üç veri üzerinde Cox model uygulaması verildi. Beşinci bölümde simülasyon çalışması yapılmıştır. Altıncı bölümde bulunan sonuçlar paylaşılmıştır. Bu çalışmada amacımız, Cox modelinde (Yarı parametrik) sağkalım dağılımına sahip fonksiyonun Düzeltilmiş Deneysel Olabilirlik ve Deneysel Olabilirlik yöntemleri ile elde edilen kapsama olasılıkları simülasyon çalışması ile kıyaslama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The survival analysis, which has been used in many different fields such as sociology, criminology and marketing, especially with the studies carried out in the last few years, is said to be the period of occurrence of an event that is interested or determined in a certain period of time. Since the events are different, the data structure we use will be different. For this reason, there are two types of data in survival analysis: censored and uncensored. Kaplan-Meier, Nelson-Aalen and Life Table methods are used to estimate survival parameters. While estimating the parameters, different estimation methods are made according to the survival distribution types. In the second part, information about survival analysis, data structure, parameter estimation methods and residues is given. In the third section, a confidence region was created with the help of adjusted empirical likelihood method. In the fourth chapter, Cox model application is given on three real data. In the fifth part, simulation study has been done. The results in the sixth section are shared. In this study, our aim was to compare the coverage possibilities of the function with the Cox model (Semi-parametric) survival distribution with the Adjusted Empirical Likelihood and Empirical Likelihood methods with the simulation study.