Kodlama ortamlarının ortaokul öğrencilerinin başarı,tutum ve bilgi işlemsel düşünme becerisine etkisi
The effect of coding environments on middle school students achievement,attitude and computational thinking skills
  1. Tez No: 637688
  2. Yazar: TARIK OTU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı kodlama ortamlarında programlama öğretimi alan ortaokul öğrencilerinin programlamaya karşı akademik başarıları, tutumları ve öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerilerine etkisini ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın çalışma grubunu Bolu ili Merkez ilçesinde bir ortaokulda bulunan altı tane altıncı sınıf şubesinden rastgele seçilmiş üç sınıf oluşturmaktadır. Seçilen sınıflara rastgele olacak şekilde blok tabanlı görsel programlama ortamı olan Scratch, blok tabanlı görsel programlama ortamı olan mBlock ve metin tabanlı programlama ortamı olan Python ortamları atanmıştır. Bu araştırmada yarı deneysel desen kullanılmıştır. Öncelikle seçilen sınıflara ön test olarak öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerilerini ölçmek için bilgi işlemsel düşünme testi ve programlamaya karşı tutumlarını ölçmek için bilgisayar programlama tutum ölçeği uygulanmıştır. Ön testlerin uygulanmasının ardından sekiz hafta boyunca haftada iki saat olacak şekilde her bir gruba araştırmacı tarafından oluşturulan ders planları ve etkinlikler uygulanmıştır. 8 hafta sonunda öğrencilere son test olarak bilgi işlemsel düşünme becerilerine etkisini ölçmek için bilgi işlemsel düşünme testi , programlamaya karşı tutumlarını ölçmek için bilgisayar programlama tutum ölçeği ve akademik başarılarını ölçmek için araştırmacı tarafından geliştirilen kodlama başarı testi uygulanmıştır. Verileri analiz etmek için temel olarak ilişkili örneklemler t-test, ANOVA ve ANCOVA testleri uygulanmıştır. Öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme testi puanları kovaryans analiz ile karşılaştırıldığında Scratch, mBlock ve Python gruplarının bilgi işlemsel düşünme testi ön test puanına göre düzeltilmiş bilgi işlemsel düşünme testi son test puanlarının ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Öğrencilerin bilgisayar programlama tutum ölçeği puanları kovaryans analizi ile karşılaştırıldığında grupların programlama tutum ölçeği ön test puanına göre düzeltilmiş programlama tutum ölçeği son test puanlarının ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Çoklu karşılaştırma sonuçlarına göre mBlock grubunda bulunan öğrencilerin programlama tutum ölçeği puanları Scratch grubunda bulunan öğrencilerin programlama tutum ölçeği puanlarından ve Python grubunda bulunan öğrencilerin programlama tutum ölçeği puanlarından anlamlı derecede yüksektir fakat Scratch ve Python gruplarında bulunan öğrencilerin programlama tutum ölçeği puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Son olarak grupların kodlama başarı testi ortalamaları arasında anlamlı fark olup olmadığını belirlemek üzere ilişkisiz örneklemler için tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Scratch, mBlock ve Python grubunda bulunan öğrencilerin kodlama başarı testi ortalamasının en az ikisi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmiştir. Çoklu karşılaştırma testi sonucunda kodlama başarı testi puanlarına bakıldığında Scratch ile Python grubunda bulunan anlamlı farkın Scratch lehine ve mBlock ile Python grubunda bulunan anlamlı farkın mBlock lehine olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effect of middle school students' academic achievements and attitudes towards programming and their computational thinking skills in different coding environments. The study group of the study consists of three randomly selected classes from six sixth grade branches in a secondary school in the central district of Bolu province. Scratch, a block-based visual programming environment, mBlock, a block-based visual programming environment, and Python environments, a text-based programming environment, are assigned to randomly selected classes. Quasi-experimental design was used in this study. First of all, the computational thinking test to measure the computational thinking skills of the students as a pre-test and the computer programming attitude scale to measure their attitudes towards programming were applied to the selected classes. Following the application of the pre-tests, the lesson plans and activities prepared by the researcher were applied to each group for two hours a week for eight weeks. At the end of 8 weeks, the students were applied the computational thinking test to measure the effect of their computing thinking skills, the computer programming attitude scale to measure their attitudes towards programming, and the coding achievement test developed by the researcher to measure their academic achievements. Basically, correlated samples t-test, ANOVA and ANCOVA tests were applied to analyze the data. When the computational thinking test scores of the students were compared with the covariance analysis, no significant difference was found between the averages of the computational thinking test posttest scores corrected according to the computational thinking test pretest score of the Scratch, mBlock and Python groups. When the students' computer programming attitude scale scores were compared with the covariance analysis, a significant difference was found between the averages of the programming attitude scale posttest scores corrected according to the programming attitude scale pretest score of the groups. According to the multiple comparison results, the programming attitude scale scores of the students in the mBlock group were significantly higher than the programming attitude scale scores of the students in the Scratch group and the programming attitude scale scores of the students in the Python group, but no significant difference was found between the programming attitude scale scores of the students in the Scratch and Python groups. Finally, one-way analysis of variance was used for unrelated samples to determine whether there was a significant difference between the coding success test averages of the groups. A statistically significant difference was observed between at least two of the coding achievement test average of students in the Scratch, mBlock and Python group. As a result of the multiple comparison test, when the coding success test scores were examined, it was observed that the significant difference in the Scratch and Python group was in favor of Scratch and the significant difference in the mBlock and Python group was in favor of mBlock.