Kullanıcı ve tasarım ilişkilerinin hastane bahçesi örneğinde incelenmesi
Investigation of user and design relations in the sample of hospital garden
  1. Tez No: 637703
  2. Yazar: ŞEYMA BERK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırmanın konusu, doğal ve kültürel peyzajın insanlar üzerindeki olumlu etkileri göz önünde bulundurularak hastalıkların engellenmesinin, yeniden oluşmasının önlenmesinin ve insan sağlığının düzenlenmesinin başlıca kaynağı olan hastanelerin bahçe tasarımlarının ve kullanıcı grubunun (çalışan, yatan hasta, ayakta tedavi gören hasta, ziyaretçi) bahçe ile ilişkisinin incelenmesidir. Hastane bahçelerinin peyzaj tasarımlarına az önem verilmesi ve bu konudaki çalışmaların kısıtlı sayıda olması bu konunun seçilmesinde etkili olmuştur. Fiziksel iyileştirme, duygusal iyileştirme ile desteklendiğinde, iyileşmenin hızlandığı görülmektedir. Araştırma alanı olarak Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi seçilmiştir. Araştırma alanının mevcut durumunun analizinin yapılması için gözlem formu hazırlanmıştır. Hastane bahçesini kullanan çalışan, yatan hasta, ayakta tedavi gören hasta ve ziyaretçilere anket yapılmıştır. Ankete 350 kullanıcı katılmıştır. Bu anketle kullanıcı grubunun hastane bahçesinde olmasını istedikleri tasarım özellikleri belirlenmiş ve bahçede bulunmanın insanlar üzerindeki etkisi ölçülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, daha önce yapılan çalışmalarla paralellik göstermektedir. Bahçede bulunmak kullanıcı grubu üzerinde büyük ölçüde olumlu etkiler yaratmaktadır. Farklı kullanım alanlarının oluşturulması gereken hastane bahçeleri, kullanıcı grubunun çeşitliliği göz önünde bulundurularak tasarlanmalıdır. Hastane tasarımında multidisipliner bir çalışma yapılmalı, peyzaj mimarları projeye başlangıç aşamasından itibaren dahil edilmelidir. Bilimsel, toplumsal ve ekonomik değere sahip bu çalışmanın hastane bahçelerinin tasarımında etkin olan mesleklerin yanı sıra sosyal bilimcilere de yararlı olacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is that, taking into account the positive effects of the natural and cultural landscape on people, an examination of garden designs of hospitals, which are the main sources of prevention illnesses, prevention of disease recurrence and regulation of human health, also an examination of the relationship of the user group (employee, inpatient, outpatient, visitor) with garden. The less importance given to the landscape designs of hospital gardens and the limited number of studies on this subject have been effective in choosing this topic. When physical rehabilitation is supported by emotional rehabilitation, healing seems to accelerate. Eskişehir Osmangazi University Health Practice and Research Hospital has been chosen as the research area. In order to analyze the current state of the research area, an observation form has been prepared. A questionnaire was made to the employees, inpatients, outpatients and visitors using the hospital garden. Surveys have been conducted on employees, inpatients, outpatients and visitors using the hospital garden. 350 users have been participated in the survey. With this survey, the design features of hospital garden which are desired to be in the hospital garden by the user group have been determined and the effect of being in the garden on people has been measured. The results obtained from the research are parallel with the previous studies. Being in the garden has been created greatly positive effects on the user group. Hospital gardens, where different usage areas should be created, should be designed considering the diversity of the user group. A multidisciplinary study should be done in hospital design and landscape architects should be included in the project from the inception phase. This study, has scientific, social and economic value, has been seem to be beneficial to professions that are effective in the design of hospital gardens as well as social scientists.