Bazı piridazin türevi bileşiklerin yapılarının deneysel ve hesaplamalı yöntemlerle incelenmesi
Determination of some pyridazine derivative structures with experimental and computational methods
- Tez No: 637706
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİ DEGE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma; 4-(4-metilbenzil)-6-fenil-piridazin-3(2H)-on, (E)-6-(2-(tiofen-2-il)vinil)-4,5-dihidropiridazin-3(2H)-on, (E)-4-(4-metilbenzil)-6-stirilpiridazin-3(2H)–on, (E)-4-benzil-6-(4metoksistiril)piridazin-3(2H)-on adlı dört adet piridazin yapısı taşıyan bileşiğin X-ışınları analiz tekniğiyle yapılarının aydınlatılması; UV-Vis spektroskopilerinin, IR ve NMR spektrumlarının, termik analiz (TGA-TDA) sonuçlarının incelenmesini ve sözü geçen bileşiklerin bağ yapıları, bağ uzunlukları, torsiyon açıları, molekül içi ve moleküler arası etkileşmeleri gibi özelliklerinin teorik verileriyle karşılaştırmalı olarak çalışılmasını konu almaktadır. Hirshfeld yüzey analizi ile moleküllerin yüzey özellikleri görselleştirilmiştir. Ayrıca moleküler yerleştirme ile moleküllerin protein yapılar içindeki aktiflikleri incelenmiştir. Teorik hesaplamalarda Gaussian ve GaussView yazılımları kullanılmıştır. Mullikan yükleri, HOMO-LUMO orbitalleri, MEP (Moleküler Elektrostatik Potansiyel) haritaları, kimyasal parametreler, termodinamik özellikler 6-31G(d,p) setiyle elde edilmiştir. Hartree-Fock kuramıyla moleküllerin gaz fazında kararlı yapıları incelenmiştir. Yoğunluk fonksiyon teorisi (DFT/B3LYP) kullanılarak teorik hesaplamalar yapılarak deneysel verilerle uyumu gösterilmiştir. Ayrıca, bazı protein yapılarla moleküler yerleştirme denenerek ve oluşan hidrojen bağları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Four pyridazinone structures, (E) -4-benzyl 6- (4-methoxystyryl) pyridazin-3 (2H) -one, (E) -4- (4-methylbenzyl) -6 styrylpyridazin-3 (2H) -one elucidating the structures of the bearing compound by X-ray analysis; UV-Vis spectroscopy, IR and NMR spectra, thermal analysis (TGA-TDA) results and the binding of these compounds, bond structures, bond lengths, torsion angles, intramolecular and intermolecular interactions-comparative examination of the properties of the theoretical data is examined. The surface properties of molecules were visualized by Hirshfeld surface analysis. Gaussian and GaussView software were used in theoretical calculations. In addition, the activity of molecules in protein structures was investigated by molecular placement. Mullikan charges, HOMO-LUMO orbitals, MEP (Molecular Electrostatic Potential), chemical parameters, thermodynamic properties were obtained with 6-31G (d, p) set. The gas phase stable structures of molecules were examined by Hartree-Fock theory. DFT / B3LYP) was used to determine the compatibility with the experimental data. In addition, molecular docking with some protein structures has been tried and hydrogen bonds have been shown. The aim of this study is to shed light on the structure of thesis compounds which are pyridazinone derivatives which have wide pharmacological profile.