Sarkopenisi olan yaşlı bireylerde ayakta pilates egzersiz eğitiminin kas kuvveti, fiziksel performans, denge ve düşme riski üzerine etkileri
The effects of standing pilates exercise training on muscle strength, physical performance, balance and fall risk in older adults with sarcopenia
  1. Tez No: 637712
  2. Yazar: HANDE ŞEHNAZ ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN İLÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geriatrik Fizyoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, Ayakta Pilates eğitiminin sarkopenili yaşlı bireylerde kas kuvveti, fiziksel performans, denge ve düşme riski üzerine etkilerini araştırmaktır. Yöntem: Prospektif kesitsel çalışma Narlıdere Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde dahil edilme kriterlerine uyan, sarkopeni tanılı 32 yaşlı birey üzerinde gerçekleştirildi. İki gruba ayrılan katılımcıların (16 Ayakta Pilates ve 16 Kontrol); el sıkma gücü, diz ekstansiyon ve ayak bileği dorsifleksiyon kas kuvvetleri, fonksiyonel mobilite ve denge düzeyi, düşme riskleri ve fiziksel performansları değerlendirildi. Ayakta Pilates Grubuna 12 hafta, haftada iki gün sıklığında Ayakta Pilates grup egzersiz programı uygulanırken, Kontrol Grubuna herhangi bir uygulama yapılmadı. On iki hafta sonunda tüm katılımcılara aynı ölçümler tekrarlandı. Bulgular: Demografik özellikler ve tüm ölçüm parametreleri açısından başlangıçta iki grup arasında fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of Standing Pilates exercise training on muscle strength, physical performance, balance and fall risk in older adults with sarcopenia. Method: The prospective cross-sectional study was carried out in Narlıdere Nursing Home Elderly Care and Rehabilitation Center with thirty- two older adults with sarcopenia who met the inclusion criteria. The handgrip strength, knee extension and ankle dorsiflexion muscle strengths, functional mobility and balance level, fall risk and physical performance of the participants who were divided into two groups were measured (16 Standing Pilates and 16 Control). The Standing Pilates group exercise program were applied to the Standing Pilates Group twice weekly, for 12 weeks, while no intervention was made to the Control Group. The same measurements were repeated to all participants at the end of twelve weeks. Results: In terms of demographic characteristics and all measurement parameters, all participants were similar at the baseline (p>0,05).