Doğumsal brakiyal pleksus yaralanması olan çocuklarda duyu işlemleme becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of sensory processing skills in children with congenital brachial plexus injury
- Tez No: 637713
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, DBPY'li çocuklarda duyusal işlemleme fonksiyonunun değerlendirilmesiydi. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ergoterapi Bölümü'ne başvuru yapan 0-35 ay aralığındaki 71 DBPY'li çocuk dahil edildi. Her bebek için demografik bilgiler kaydedilerek, çocuğun yaşına uygun ölçeklerin bakım veren tarafından tamamlanması sağlandı. Ek olarak yaşı uygun olan bebekler araştırmacı tarafından değerlendirildi. Bebeklerin tutulum tipleri Narakas sınıflandırmasına göre kaydedildi. Bebeklerin duyusal işlemleme becerilerinin değerlendirilmesi için Duyu Profili 2 (DP-2) ve Bebekler için Duyusal Fonksiyon Testi (BDFT) kullanıldı. Sonuç olarak 0-6 ay aralığındaki DBPY'li bebeklerin %36,8'inde atipik duyusal işlemleme tespit edildi. 7-35 ay aralığındaki bebeklerde duyusal ve davranışsal sonuçlar yönünden, genel süreçler, işitsel ve görsel süreçlerde bu oran %40'ların üzerinde tespit edildi. Bu yaş aralığın duyusal paternler yönünden yapılan incelemede duyusal kaçış ve arayış paternleri DBPY'li çocuklarda en yüksek oranda atipik performans tespit edilen alan olmuştur. 4-18 ay aralığındaki bebeklerde ise uyumsal motor fonksiyonların DBPY'li çocuklarda önemli oranda yetersiz olduğu tespit edildi. Erken dönemde DBPY'de tespit edilen duyusal işlemleme problemlerinin çocukların gelişimini etkileyeceği ve bu sebeple duyusal işlemlemenin desteklendiği yaklaşımların rehabilitasyon programlarına eklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the sensory processing function in children with DBPY. 71 children with DBPY between 0-35 months who applied to Hacettepe University Faculty of Health Sciences Department of Occupational Therapy were included in the study. Demographic information was recorded for each baby and scales were completed by the caregiver. In addition, the evaluation process was completed after the test applied by the researcher to the babies whose age was appropriate. Injury types of babies were recorded according to Narakas classification. Sensory Processing 2 (DP-2) and Test of Sensory Function for Infants (TSFI) were used to evaluate the sensory processing skills of children. As a result, atypical sensory processing was detected in 36.8% of infants with DBPY aged 0-6 months. In terms of sensory and behavioral results in babies aged 7-35 months, this rate was found above 40% in general processes, auditory and visual processes. In the examination made in terms of sensory patterns of this age range, sensory avoiding and seaking patterns were the area with the highest rate of atypical performance in children with DBPY. It was found that adaptive motor functions in infants aged 4-18 months were significantly insufficient in children with DBPY. The sensory processing problems detected in DBPY in the early period will affect the development of children and therefore support sensory processing should be added to rehabilitation programs.