Hemşirelik bölümü son sınıf öğrencilerinin çocuk istismarı ve ihmaline yönelik bilgi ve farkındalık düzeyleri ve ilişkili faktörler
Nursing department's senior students' knowledge and awareness levels for child abuse and neglect and related factors
  1. Tez No: 637745
  2. Yazar: HASAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, hemşirelik bölümünde öğrenim gören son sınıf öğrencilerin çocuk istismarı ve ihmaline yönelik bilgi ve farkındalık düzeyleri ile ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla kesitsel tipte yapıldı. Araştırma, Eylül 2019-Haziran 2020 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde hemşirelik eğitimi verilen fakülte ve yüksekokulun hemşirelik bölümü 4.sınıfında okuyan 326 öğrenci ile gerçekleştirildi. Araştırmada verileri, Kişisel Bilgi Formu ile Çocuk İstismarı ve İhmalinin Belirti ve Risklerinin Tanılama (ÇİİBRT) ölçeği kullanılarak elde edildi Araştırmada, etik kurul izni ile araştırma izinleri alındı. Araştırma verileri, SPSS 23.0 programında tanımlayıcı istatistik testleri, Kolmogorov-Smirnov testi, Ki-kare analizi, bağımsız örneklem testi, ANOVA varyans analizi, Kruskal Wallis H ve Mann Whitney U testleri ile istatiksel analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted in a cross-sectional manner in order to identify the level of error, knowledge, and awareness in senior nursing students regarding child abuse and neglect as well as related factors. The study was conducted with 326 senior students who were attending the nursing department in Sivas Cumhuriyet University's faculty and college of nursing between September 2019 and June 2020. Research data were obtained using the Personal Information Form with the Scale for Diagnosis of Symptoms and Risks of Child Abuse and Neglect. An approval was granted from the ethical committee as well as institutional permits. Research data were statistically analyzed in SPSS 23.0 program using descriptive statistics tests, Kolmogorov-Smirnov test, chi-square analys, independent groups t-test, ANOVA analysis, Mann Whitney U, and Kruskal Wallis H tests.