Ankara ve ilçelerinde bulunan sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü son sınıf öğrencilerinin ana ve çocuk sağlığı konusundaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
The Evaluation of knowledge of maternal and child health of students attending vocatronal health high school's on nursing in Ankara
- Tez No: 99478
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NAZLI AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Nursing, Health Education
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
37 ÖZET Ankara ve İlçelerinde Bulunan Sağlık Meslek Lisesi Hemşirelik Bölümü Son Sınıf Öğrencilerinin Ana ve Çocuk Sağlığı Konusundaki Bilgi Düzeylerinin Değerlendirilmesi Sağlık Meslek Lisesi Hemşirelik bölümü son sınıf öğrencilerinin ana ve çocuk sağlığı ile ilgili bilgi düzeylerini değerlendirmek amacıyla planlanan araştırmaya Ankara ve ilçelerinde bulunan toplam 381 öğrenci alınmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilere ana ve çocuk sağlığı ile ilgili temel konuları kapsayan 23 soru sorulmuştur. Ana sağlığı ile ilgili konularda öğrencilerin %72.2'si yeterli düzeyde bulunurken, çocuk sağlığı ile ilgili konularda bu oran %44.9'dur. Öğrencilerin ancak %37.3'ü hem ana hem de çocuk sağlığı konusunda yeterli bilgiye sahiptir. Öğrencilerin ana ve çocuk sağlığı bilgi puan ortalamaları okullara göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY The Evaluation of Knowledge of Maternal and Child Health of Students Attending Vocatronal Health High School's on Nursing in Ankara This research has been conducted on three-hundred-eighty-one students to evaluate the knowledge of maternal and child health of students attending nursing schools in Ankara. The questionnaire consists of 23 items including several basic issues of maternal and child health. While 72.2% of students have sufficient level of knowledge of maternal health, only 44.9% of them have sufficient level of knowledge child health. However, 37.3% of the students are sufficient in both maternal and child health. This ratio is under the desired level.