İşe alım süreçlerinde sosyal paylaşım sitelerinin önemi: Sanayi işletmelerinde nitel bir araştırma
The importance of social networking sites in recruitment processes: A qualitative research in industrial companies
- Tez No: 637805
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA ODUNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüz iş dünyasında yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte her geçen gün artan rekabet koşulları iş gücü yapısında değişimlerin yaşanmasına neden olmuştur. Yaşanan değişimler karşısında işletmelerin hedeflerine ulaşabilmesi için doğru adayın, doğru işe yerleştirilmesi önem arz etmektedir. Bu amaçla günümüzde geleneksel yöntemler yerine daha proaktif bakış açısına sahip sosyal paylaşım siteleri tercih edilmeye başlanmıştır. Bu tez çalışmasında temel amaç, işe alım sürecinde sosyal paylaşım sitelerinin tercih edilme durumunu, bu süreçte kullanılan araçların belirlenerek yarattığı avantaj ve dezavantajlarına göre nasıl bir stratejiyle hareket edildiğini ortaya koymaktır. Bu kapsamda sanayi işletmelerinde çalışan on dört insan kaynakları uzmanı ve yöneticisi için nitel bir araştırma yürütülmüştür. Araştırmada yarı yapılandırılmış mülakat tekniğiyle hazırlanan sorular kolayda örnekleme yöntemi aracılığıyla belirlenen katılımcılara yöneltilmiştir. Görüşmeler neticesinde ulaşılan verilerle içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre, LinkedIn ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerini kullanarak kurumsal politikaların ön planda tutulduğu ve işe alım sürecinde sosyal paylaşım sitelerinin destekleyici rol oynadığı görülmüştür. Sosyal paylaşım sitelerinin bu süreçte daha çok adayın örgüte uyum sağlanmasına yönelik ön değerleme ve eleme yapmak için tercih edildiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the technological developments in today's business world, the increasing competition conditions have caused changes in the workforce structure. It is important to place the right candidate in the right job so that businesses can achieve their goals in the face of these changes. For this purpose, social networking sites with a more proactive perspective have been preferred over traditional methods. In this thesis, the main purpose is to reveal the preference of social networking sites in the recruitment process and to determine how to act with a strategy based on the advantages and disadvantages created by the tools used in this process. In this context, a qualitative research was carried out for fourteen human resources specialists and managers working in the industrial companies.The questions prepared with the semi-structured interview technique were directed to the participants determined through the convenience sampling method. Content analysis was carried out with the data obtained as a result of the interviews. According to the findings obtained as a result of the analyzes, it was observed that corporate policies were prioritized by using social networking sites such as LinkedIn and Facebook and these platforms played a supportive role in the recruitment process. It has been observed that social networking sites are preferred for preliminary evaluation and elimination of candidates to adapt to the organization in this process.