Finansal araçların muhasebe standartlarına göre incelenmesi, ticari alacaklar ve borçlarla ilgili vaka analizi
Analysis of financial instruments according to accounting standards, case study of trade receivables and payables
  1. Tez No: 637830
  2. Yazar: SEMİH TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP SEBAHAT YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Uluslararası Muhasebe Standartları ve Uluslararası Finansal Raporlama Standartları'nın dilimize çevrilmesi, devam eden süreçte yerli kurum ve kuruluşların katkısıyla ve aynı zamanda belirli hadleri aşan firmalarda uygulama zorunluluğu getirilmesiyle birlikte uluslararası arenada muhasebesel anlamda aynı dilin konuşulması sağlanmıştır. Yayınlanan standartlar, yapısı gereği zaman içerisinde gelişim göstermiş ve değişime uğramış olmasına karşın yerel mevzuatımızda son versiyonlar yönetmelik olarak kabul edilmekte ve kullanılmaktadır. Finansal araçlar standartları TFRS ve TMS çerçevesinde değerlendirildiği zaman TMS 32, TMS 39, TFRS 7 ve TFRS 9 olmak üzere 4 standarttan oluşmaktadır. TMS 39, zaman içerisinde anlaşılması güç ve karmaşıklığı gibi sebeplerden ötürü birçok özelliğini TFRS 9'a devir etmiştir. TFRS 9 kapsamı ile finansal araçlar standartının en özellikli standartı olması yanında, finansal tablolara doğrudan etki eden bileşenleri de üzerinde barındırmaktadır. Aynı zamanda BOBİ işletmeler için BOBİ FRS yayınlanmış ve TFRS 9'un yalınlaştırılmış hali olarak nitelendirebileceğimiz Finansal Araçlar ve Özkaynaklar bölümünde ilgili alanlar açıklanmıştır. Araştırma bölümünde oluşturulan hayali firmalarda ticari alacaklar ve ticari borçlar çerçevesinde vaka uygulamaları yapılmıştır. Bu uygulama neticesinde TFRS 9'a ve BOBİ FRS 9.Bölüme göre KGK tarafından hazırlanan taslak hesap planı çerçevesinde standart uygulanmış ve uygulanmamış bilançoları hazırlanmış ve çeşitli oran analizleriyle birlikte karşılaştırmalar yapılarak etkiler incelenmiştir. Araştırma neticesinde BOBİ FRS'nin gerçekleşen kredi yaklaşımı, TFRS 9'un ise beklenen kredi yaklaşımını baz aldığı belirlenmiş ve etkileri sonuç bölümünde karşılaştırmalı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The same language could be spoken in the international area although the published standards have developed and changed over time due to their structure, our local legislation has translated the latest versions and adopted them as regulations with the translation of International Accounting Standards and International Financial Reporting Standards into our language and the implementation of compulsory application in companies exceeding certain terms with the contribution of local institutions and organizations in the ongoing process. There are consists of 4 standards as IAS 32, IAS 39, IFRS 7 and IFRS 9. IAS 39 has transferred many of its features to IFRS 9 over time due to its difficult understanding and complexity when financial instruments standards are evaluated within the framework of IFRS. It is the most specific standard of financial instruments standard but it has components that directly affect the financial statements as a result of the scope of IFRS 9. At the same time, LMSE FRS has been published for LMSEs and the relevant areas are explained in the Financial Instruments and Equity section, which it can be described as the simplified version of IFRS 9. Case studies were carried out within the framework of commercial receivables and commercial debts in imaginary companies created in the research section. As a result of this application, standard applied and unapplied balance sheets were prepared within the framework of the proposed accounting plan according to IFRS 9 and LMSE FRS 9th Section, and the effects were examined by making comparisons with various rate analyzes. It was determined that the credit approach of the LMSE FRS was realized and IFRS 9 was based on the expected credit approach and the effects were explained comparatively in the conclusion section.