Suriye'de savaş edebiyatı ve Dima Vennûs'ün el-Hâ'ifûn adlı romanı
أدب الحرب في سوريا ورواية ديمة ونّوس الخائفون
- Tez No: 637854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ADALAR SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Arapça
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın konusunu günümüz Suriye edebiyatının önde gelen genç, gerçekçi yazarlarından Dima VENNÛS oluşturmaktadır. Suriye'nin toplumsal gerçekçi yazarı Dima VENNÛS tarafından kaleme alınan el-Hâ'ifûn adlı roman, toplumun siyasi ve sosyal yapısına ayna tutar niteliktedir. Yazar, farklı mezheplerden insanların bir arada yaşadığı vatan üzerinden Suriye'nin geçirdiği değişimi gözler önüne sermektedir. Çalışmanın giriş bölümünde, savaş etkisinde modern Suriye romanın konusu işlenmektedir. Birinci bölümünde modern Suriyen'nin tarihsel arka planı, devrim konusu üzerinde durulmaktadır. İkinci bölüm ise modern Suriye romanının gelişimi ve ortaya çıkışı ele almaktadır. Üçüncü bölüm Savaş Edebiyatı ve Psikolojik Romantüründen bahsetmektedir, alan tarama tekniğinin kullanıldığı dördüncü bölümde, yazarın hayatı ve eserleri anlatılacaktır. Romanda zikredilen karakterler, mekânlar, bakış açısı, zamanlar, anlatıcı ve dil-üslup, romanın türü ve teması beşinci bölümde incelenmektedir. Sonuç bölümünde ise genel olarak ulaşılan tespitlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is one of the young leading realistic writers of contemporary Syrian literature Dima VENNÛS. The novel El-Hâ'ifûn, written by Syria's social realist author Dima VENNÛS, mention the political and social structure of society. The author reveals the radical change in Syria through same homeland where people from different doctrines live together. In the introduction part of the study, the subject of modern Syrian novel under the influence of war is covered. The first chapter focuses on the historical background of modern Syria and the issue of revolution. The second chapter deals with the development and emergence of the modern Syrian novel.In the third chapter the War Literature and Psychological Novel genre are mentioned. The fourth chapter, where the field searching method is used, the author's life and her works are discussed. The characters, places, point of view, time, the type and theme of the novel, narrator and language-style that mentioned in the novel are also disscused in the fifth chapter. The conclusion section has included general findings related to the subject