Resim-iş eğitimi anabilim dalı öğrencilerinin temel tasarım derslerine yönelik modelaj çalışmalarının kazanımlarına etkisi
The effect of students of the department of art education on the achievements of modeling studies for basic design courses
- Tez No: 637855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÇAYDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sanat tarihinde heykel sanatının önemli bir yeri vardır sanatın. İnsanoğlunun yaşam süreci boyunca kendini ifade edebilmesi için seçtiği yöntemlerden biriside sanattır. Sanatın tarih boyunca sanatın her evresinde heykele dair örnekler ile karşılaşmamız mümkündür. Yapılan bu araştırmada üç boyutlu modelaj çalışmalarının öğrencilerin görsel algılarına etkisi araştırılmıştır. Bu araştırma Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü Temel Tasarım sınıfından 4 öğrencinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Bu araştırmada, temel tasarım dersinde üç boyutlu çalışmalarla elde edilecek kazanımların geliştirilmesine katkı sağlayacak bir uygulama çalışması araştırılmıştır. Sanatın yaratım sürecinde aktarmak istediği duygu ve düşünceleri en uygun malzemeyi seçerek görsele dönüştürür. Bu bazen bir kâğıt parçası, bazen bir metal, bazen bir ağaç bazen de kildir. Şüphesiz heykel sanatı sanatçıların içinde yaşadığı toplumu ve duyguları ifade etmesinde kullanılan en kadim yollardan birisidir. Öğrenciler, bu tekniği kullanırken çeşitli denemeler yaparak yeni yöntemler keşfederler ve yeni malzemeler kullanma gereksinimi duyarlar. Bu bağlamda ele alındığında Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı Temel Tasarım dersi kapsamında eğitim gören öğrencilere kendilerini ifade edebilecekleri farklı bir teknik olarak modelaj tekniğinin anlatılmasının gerekli olduğu düşünülmüştür. Uygulama esnasında kullanılan malzemelerin ve araçların nasıl kullanıldığı hakkında bilgiler verilmiş ve üç boyutlu uygulamaların içerisinde en temel yöntemlerden olan modelaj tekniğinin önemine değinilmiştir. Ayrıca ele alınan malzemenin uygulama şekli ayrıntılı bir biçimde anlatılmış ve desteklenmiştir. Araştırmadaki uygulama çalışmaları hakkında araştırmacı tarafından hazırlanan bir ölçek vasıtasıyla uzman görüşü alınarak araştırmanın geçerliliği desteklenmiştir. Uygulamanın sonunda bu tekniğin faydaları belirtilmiş ve en iyi sonuca ulaşabilmek için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sculpture has an important place in art history. Art is one of the methods that mankind chooses to express himself throughout his life. It is possible to encounter examples of sculpture in every stage of art throughout history. In this study, the effect of three-dimensional modelling on students' visual perceptions was investigated. This study was carried out with the participation of 4 students from the Basic Design class of the Department of Art Education at Gazi University, Faculty of Education. In this research, an application study that will contribute to the development of the gains to be obtained through three dimensional studies in the basic design course has been investigated. In this process, he chooses the most appropriate material and transforms the feelings and thoughts he wants to convey into visual. This is sometimes a piece of paper, sometimes metal, sometimes a three and sometimes clay. Undoubtedly, the art of sculpture is one of the most ancient ways used by the artist to express the society and emotions in which the live. Students need to use new techniques and materials by making various experiments while using this technique. In this context, it is considered necessary to explain the modelling techniques as a different technique in which students can express themselves within the scope of Basic Design course of Art Education Department. Information about the materials and tools used during the application is given and the importance of modelling technique which is one of the most basic methods in three dimensional applications in mentioned. In addition, the application of the material is explained in detail and supported by photographs. The validity of the research was supported by taking the expert opinion through a scale prepared by the researcher. At the end of application, the benefits of this technique are indicated and recommendations are given to achieve the best results.