A brief mindfulness education program for social work students
Sosyal hizmet öğrencileri için kısa süreli bilinçli farkındalık eğitim programı
- Tez No: 637853
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNAY İL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bilinçli Farkındalık (mindfulness) son zamanlarda sosyal hizmet disiplini için büyük önem taşıyan bir gündem maddesi haline gelmiştir. Birçok sosyal hizmet akademisyeni bilinçli farkındalık temelli programlarını sosyal hizmet müfredatına entegre etmeye başlamıştır. Ancak bununla birlikte birçoğu bu tür programların zaman alıcı olduğunu ve sosyal hizmetin kalabalık müfredatına entegre etmekte zorlandıklarını ve sonuç olarak daha kısa versiyonlara ihtiyaç duyulduğunu öne sürmüştür. Bu doktora tezi, sosyal hizmet öğrencileri için kısa süreli bilinçli farkındalık eğitim programı tasarlamayı ve bu programın etkililiğini incelemeyi amaçlamıştır. Bu çalışma, geleneksel ve online sınıflar olmak üzere iki ayrı modülde programın etkililiğini incelemiştir. Bu doğrultuda, yarı deneysel bir öntest - sontest araştırma tasarımıyla nicel bir yaklaşım kullanmıştır. Araştırmanın katılımcılarını Hacettepe Üniversitesi'nde öğrenim gören 101 sosyal hizmet üçüncü sınıf lisans öğrencisi oluşturmuştur. Geleneksel sınıfın müdahale ve kontrol (bekleme listesi) gruplarını sırasıyla 32 ve 27 öğrenci; online sınıfın müdahale ve kontrol gruplarını ise sırasıyla 23 ve 19 öğrenci oluşturmuştur. Kişisel soru formu, Depresyon, Kaygı ve Stres Ölçeği-21 (DASS-21), Öz-Şefkat Ölçeği (ÖŞÖ), Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği (RDBÖ), Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BİFÖ) ve Toronto Empati Ölçeği (TEÖ) müdahaleden önce ve sonra müdahale ve kontrol gruplarında kullanılmıştır. Müdahale gruplarının kısa bilinçli farkındalık programı sonrası ölçülen değişkenlerde daha iyi sonuçlar verip vermediğini incelemek için Kovaryans Analizi (ANCOVA) uygulanmıştır. Ayrıca, müdahalenin olası çalışma mekanizmaları hakkında bilgi edinmek için çoklu aracı (mediation) analizleri kullanılmıştır. Sonuçlar, kısa bilinçli farkındalık eğitim programının her iki modülde de benzer şekilde öğrencilerin psikolojik sağlığının iyileştirilmesinde etkili olabileceğini, ancak terapötik ilişkilerini geliştirmede istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığını ortaya koymuştur. Aracı analizleri sonuçlarına göre programın olası çalışma mekanizması farkındalık, ruminasyon ve öz-şefkati iyileştirmek ve böylece psikolojik sağlığı olumlu yönde etkilemektir. Sonuç olarak bu program, her iki modülde (geleneksek veya online) de sosyal hizmet üçüncü sınıf lisans öğrencileri için bilinçli farkındalığın temel bilgilerini etkili bir şekilde sunabilir, ancak bu konuda daha fazla araştırma yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Mindfulness has recently been a notably hot topic for social work discipline. Many social work academics are increasingly considering integrating these programs into the social work curriculum; however, many see such programs time-consuming and difficult to integrate into social work crowded curriculum, consequently proposing shorter versions. This doctoral thesis aimed to design a brief mindfulness-based education program for social work students and to examine its effectiveness. The study used a quantitative approach, with a quasi-experimental pre-test post-test study design, to examine the program's effectiveness in two separate modules of traditional classroom-based and online programs. The study's participants were 101 third-year undergraduate social work students studying at Hacettepe University. Thirty-two and 27 students respectively comprised the intervention and waitlist control groups of the traditional classroom-based mindfulness module, and 23 and 19 students the online module. A personal questionnaire, Depression, Anxiety and Stress Scale-21 (DASS-21), Self-Compassion Scale (SCS), Ruminative Thought Style Scale (RTS), Mindful Attention Awareness Scale (MAAS), and The Toronto Empathy Questionnaire (TEQ) were utilized on the intervention and waitlist control groups before and after the intervention. The Analysis of Covariance (ANCOVA) was applied to examine whether the intervention groups reported better results on each variable regarding the measures, after the brief mindfulness intervention. Moreover, multiple mediation analyses were utilized to find out about the possible working mechanisms of the intervention. The results indicated that the brief mindfulness program, in both modules similarly, could make statistically significant improvements in the students' psychological health; however, not in their therapeutic relationship. Mediation analyses showed that adjusting trait mindfulness, rumination, and self-compassion were the possible working mechanisms of the program. Therefore, this brief mindfulness program can be used as an effective and introductory mindfulness program for undergraduate social work students in either classroom-based or online modules; nevertheless, more research is recommended.