Enhancing vocational school students' listening achievement by authentic listening materials: A technology-integrated syllabus
Özgün dinleme materyalleriyle meslek yüksek okulu öğrencilerinin dinleme başarısını artırma: Teknoloji temelli müfredat
  1. Tez No: 637857
  2. Yazar: MERVE DEVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE MÜGE TAVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Dinleme, günlük iletişimde ve eğitim sürecinde önemli bir role sahiptir.Bunun yanı sıra, pek çok eğitimci tarafından özgün materyallerin yabancı dil eğitiminde etkili kaynaklar olduğu düşülmektedir. Buradan yola çıkarak çalışma, özgün materyallerin EFL sınıflarında öğrencinin dinleme yeteneği üzerindeki etkisini incelemeyi ve öğrencilerin ve öğretmenlerin dinleme aktivitelerinde teknoloji tabanlı özgün materyal kullanımı hakkındaki algılarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, karma araştırma yöntemi benimsenmiştir. Türkiye'de bir meslek yüksekokulunda öğrenim gören 176 öğrencinin katılımcı ile yürtülen bu çalışmada, öntest ve sontest sonuçları ile nicel veriler elde edilirken, öğretmenlerin ve öğrencilerin teknoloji temelli özgün materyal kullanımıyla ilgili algılarını öğrenmek amacıyla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden nitel veriler elde edilmiştir. Nicel verilerin istatistiksel analizleri SPSS 25 programı üzerinden incelenmiş, nitel verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Sonuçlar, hem teknoloji tabanlı özgün materyallerin hem de ders kitabı tabanlı materyallerin dinleme becerisinin geliştirilmesinde etkili olduğunu göstermiştir. Fakat, teknoloji tabanlı otantik materyallerin nicel sonuçlarda ders kitabı tabanlı materyallerine göre az farkla daha etkili olduğu görülmüştür. Görüşmelerden elde edilen sonuçlar ise, katılımcıların çoğunun teknoloji tabanlı otantik materyalleri daha çok tercih ettiğini ve bunları kullanırken öğrencilerin daha motive olduğunu düşündüklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
There is an assumption that technology-based materials are acquisition-rich input, and listening plays a significant role in daily communication as well as the education process. This study aims to examine the effect of technology-based materials on the student's listening ability in EFL classes and elicit students' and teachers' perceptions about the use of technology-based materials for the development of listening skills. In the current study, a mixed-methods research design was adopted. Quantitative data was gathered through pre and posttest results with the participation of 168 pre-advanced English students studying in a vocational high school in Turkey. Qualitative data were obtained from the semi-structured interviews conducted at the end of implementation to identify the teachers' and students' perceptions about the use of technology-based materials. The quantitative data were examined through statistical analyses via SPSS 25, and content analysis was employed to analyze the qualitative data. The results indicated that both technology-based materials and textbook-based materials helped listening skill development. Technology-based materials proved to be slightly more effective than textbook-based materials in quantitative results. Moreover, this study also shows that most of the respondents preferred technology-based materials over textbook-based materials and were motivated in the classroom when using them.