LGBTİ bireylerde TSSB, damgalanma ve başa çıkma arasındaki ilişki
Relationship between post traumatic stress disorder, stigmatization and coping attitude in LGBTI individuals
- Tez No: 637856
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAMER AKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Karşıt olarak algılanıp ötekileştirilen, değersizleştirilen kişi veya gruplara yönelik fiziksel, ekonomik, sosyal, psikolojik şiddet, önyargı ve ayrımcılık LGBTİ bireylerde çeşitli travmatik yaşantılara neden olabilmekte; travma sonrası stres bozukluğu, içselleştirilmiş damgalanma ve stresi doğurabilmektedir. Araştırmada LGBTİ bireylerde TSSB, içselleştirilmiş damgalanma ve başa çıkma tutumları arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda İzmir'de ikamet eden 137 LGBTİ bireye demografik bilgi formu, Travmatik Stres Belirti Ölçeği, İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği ve Başa Çıkma Tutumları Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre TSSB duygu odaklı başa çıkma ve işlevsel olmayan başa çıkmayı artırırken, problem odaklı başa çıkmayı azaltmaktadır. Damgalanma algısı ise işlevsel olmayan başa çıkmayı artırmaktadır. Sosyodemografik özellikler çerçevesinde yapılan analiz sonuçlarına göre TSSB ailesinde LGBTİ birey bulunmayanlarda, duygusal birliktelik yaşanan partner bulunmayanlarda, ayrımcılığa uğradığını düşünenlerde, toplumda yaşamaktan mutlu olmayanlarda, kendisini güvende hissetmeyenlerde, sosyal ve ekonomik haklardan faydalanmadığını düşünenlerde ve eşit yurttaşlık hakkında sahip olmadığını düşünenlerde daha yüksektir. Damgalanma algısı ise biyolojik cinsiyeti erkek olanlarda, ailesinde LGBTİ birey bulunmayanlarda, ayrımcılığa uğradığını düşünenlerde, toplumda yaşamaktan mutlu olmayanlarda, kendisini güvende hissetmeyenlerde, toplumsal önyargıya maruz kaldığını düşünenlerde, sosyal ve ekonomik haklardan faydalanmadığını düşünenlerde, eşit yurttaşlık hakkında sahip olmadığını düşünenlerde daha fazladır. Olumsuz başa çıkma yöntemlerinin kullanımı ise ailede LGBTİ birey bulunmayanlarda ve eşit yurttaşlık hakkında sahip olmadığını düşünenlerde daha yaygındır.
Özet (Çeviri)
Physical, economic, social, psychological violence, prejudice and discrimination towards individuals or groups that are perceived as opposed and marginalized, may cause various traumatic experiences in LGBTI individuals; posttraumatic stress disorder, internalized stigmatization and stress. In the study, the relationship between PTSD, internalized stigmatization and coping attitudes in LGBTI individuals was evaluated. For this purpose, demographic information form, Traumatic Stress Symptom Scale, Internalized Stigmatization Scale and Coping Attitudes Scale were applied to 137 LGBTI individuals residing in İzmir. According to the findings of the study, PTSD increases emotion-oriented coping and dysfunctional coping and decreases problem-focused coping. Stigmatization perception increases dysfunctional coping. According to the results of the analysis made within the framework of sociodemographic characteristics, individuals with no LGBTI individuals in the family, no partners with emotional association, who feel discriminated, who are not happy to live in society, who do not feel safe and who feel that they do not have equal citizenship have higher PTSD levels. Perception of stigmatization is more common among whose biological gender is men, those who do not have LGBTI individuals in their families, who think that they are discriminated, who are not happy to live in society, who do not feel safe, who think that they are exposed to social prejudice, who think that they do not benefit from social and economic rights. The use of negative coping methods is more common in those who do not have LGBT individuals in the family and who do not think they have equal citizenship.