The impacts of brain-based vocabulary teaching on young adults
Beyin temelli kelime öğretiminin genç yetişkinler üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 760960
  2. Yazar: MUSA DUHAN KÜÇÜKMEMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN DİLMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada Beyin Temelli Kelime Öğretiminin genç yetişkinler üzerindeki etkileri incelenmiştir. İnceleme, yabancı dil olarak İngilizce öğreten 100 öğretmenin sınıflarda kelime öğretimi için tercih ettikleri uygulamaların belirlenmesiyle başlamıştır. Yapılan tespitlere göre öğretmenlerin, öğrencilerin anadilinin temel alındığı uygulamaları kullanmaya eğilimli oldukları belirlenmiştir. Sonraki aşamada, Bloom'un Taksonomisi ve Jensen'in Beyin Temelli Öğrenme Modeli arasındaki örtüşme, Zihinsel Sözlük ve Kelime Öğrenme Varsayımları kuramsal alt yapısına oturtularak, 10 adet beyin temelli kelime öğretimi uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulamalar 10 hafta boyunca, Sancaktepe Teknoloji Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde bulunan 14 öğrenciye uygulanmıştır. Geleneksel kelime öğretimi uygulamaları ve 100 öğretmen tarafından en çok tercih edilen uygulamalar da düzey olarak benzeşik olan ve diğer sınıfta bulunan 14 öğrenciye uygulanmıştır. Söz konusu iki grup arasındaki kelime öğrenme düzeyleri karşılaştırılmıştır. Ön test, son test ve kalıcılık testi sonuçlarına göre, beyin temelli kelime öğretimi uygulamaları ile kelime öğretilen sınıfta bulunan öğrencilerin kelimeleri öğrenme, hatırlama ve kullanmada diğer grupta bulunan öğrencilere kıyasla daha başarılı oldukları ortaya çıkmıştır. Araştırmanın son aşamasında ise beyin temelli kelime öğretimi uygulamaları yapılan sınıfta bulunan öğrencilerin ilk hafta ve son haftadaki birer dersleri kamera kaydına alınmıştır. Bu kamera kayıtları bir psikolojik danışman ve psikolog eşliğinde izlenip, öğrencilerin davranışları betimleyici analiz ile yorumlanarak, söz konusu öğrencilerin duygu ve motivasyon düzeylerini gösteren bulgular elde edilmiştir. Videolardan elde edilen bilgilere göre, beyin temelli kelime öğretimi yapılan sınıfta bulunan öğrenciler aktivitelere katılma, dikkatini ders boyu sürdürme ve genel sınıf atmosferi konularında pozitif tutum sergilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Brain-Based Vocabulary Teaching on young adults were examined. The research began by identifying the preferred practices of 100 teachers of English as a foreign language for teaching vocabulary in classrooms. According to the findings, it was determined that teachers tend to use applications based on the mother tongue of the students. In the next stage, 10 brain-based vocabulary teaching practices were developed by taking the correspondence between Bloom's Taxonomy and Jensen's Brain-Based Teaching Model on the theoretical basis of Mental Lexicon and Word Learning Assumptions into consideration. These practices were applied to 14 students in Sancaktepe Technology Anatolian Imam Hatip High School for 10 weeks. Traditional vocabulary teaching practices and the most preferred practices by 100 teachers were also applied to 14 students who were similar in level and were in the other class. Vocabulary learning levels between the two groups in question were compared. According to the results of the pre-test, post-test and retention test, it was revealed that the students in the classroom where vocabulary was taught with brain-based vocabulary teaching practices were more successful in learning, remembering and using words compared to the students in the other group. In the last stage of the research, the first and last week lessons of the students in the classroom where brain-based vocabulary teaching practices were applied were recorded on camera. These camera recordings were watched in the company of a psychological counselor and psychologist, and the behaviors of the students were interpreted with descriptive analysis, and the emotional and motivational outcomes of the students in question were obtained. According to the information obtained from the videos, the students in the classroom with brain-based vocabulary teaching showed positive attitudes towards participating in activities, sustaining their attention throughout the lesson, and general classroom atmosphere.