Waldorf anaokullarına devam eden ve etmeyen çocukların öz düzenleme becerileri ile prososyal davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the self-regulation skills and prosocial behaviors of children who attending and who attending the Waldorf kindergarten
  1. Tez No: 858934
  2. Yazar: FATMA PİŞKİN UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KURTULMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma, Waldorf anaokullarına devam eden ve etmeyen çocukların prososyal davranışları ile öz düzenleme becerileri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. İlişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülen çalışma, Türkiye'nin farklı illerinde (Ankara, Antalya, İstanbul, Muğla) bulunan 2021-2022 eğitim öğretim yılında Waldorf yaklaşımıyla eğitim veren okul öncesi kurumlarına devam eden ve aynı illerde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 4-6 yaş aralığındaki 200 çocuktan oluşan bir çalışma grubunu içermektedir. Katılımcıların sosyal ve demografik bilgilerini toplamak için“Demografik Bilgi Formu”, prososyal davranışları incelemek için“Çocuk Prososyallik Ölçeği”ve öz düzenleme becerilerini ölçmek için“4-6 Yaş Çocuklara Yönelik Öz Düzenleme Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerde, Waldorf anaokullarına devam eden çocukların prososyal davranış ve öz düzenleme beceri puanlarının yaş, cinsiyet, doğum sırası, okul öncesi eğitime devam yılı ve anne baba öğrenim düzeyi değişkenleri açısından resmi anaokullara devam eden çocuklardan anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between the prosocial behaviors and self- regulation skills of children who received and did not receive education in Waldorf kindergartens. The study, which was carried out using the relational scanning model, was conducted in different provinces of Turkey (Ankara, Antalya, Istanbul, Muğla) in the 2021-2022 academic year, which continues to pre-school institutions that provide education with the Waldorf approach and who receive education in preschool education institutions affiliated to the Ministry of National Education. It includes a study group of 200 children aged 4-6 years.“Demographic Information Form”was used to collect the social and demographic information of the participants,“Child Prosociality Scale”to examine prosocial behaviors and“Self-Regulation Skills Scale for 4-6 Years Old Children”was used to measure self-regulation skills. In the data obtained, the prosocial behavior and self-regulation skill scores of children attending Waldorf kindergartens are age, gender, birth order, family income level, terms of the school year and the parental education level variables it was determined that the was significantly higher than children attending the official kindergartens.