The predictive power of learning strategies and critical thinking tendencies on high school students' academic achievement
Öğrenme stratejileri ve eleştirel düşünmenin lise öğrencilerinde akademik başarıyı yordama gücü
- Tez No: 637920
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN KÖSE ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Öğrenme çıktısının niteliğini belirleyen en önemli faktörlerden biri bireyin öğrenme yöntemidir. Bir öğrencinin öğrenme sürecinde kullandığı strateji, birçok eğitimciye göre başarı düzeyini doğrudan etkilemektedir. Öte yandan, bilgiyi sorgulama ve yapılandırma becerisi olarak eleştirel düşünme eğilimi akademik başarının önemli bir parçası olarak kabul edilmektedir. Bu bağlamda bu çalışmada öğrencilerin kullandığı öğrenme stratejileri ve eleştirel düşünme eğilimi düzeyleri ölçülmüş ve bu iki değişkenin birlikte akademik başarıyı ne düzeyde öngördüğü değerlendirilmiştir. Beş farklı lise türünde ve farklı sınıf düzeylerinde öğrenim gören öğrenciler bu araştırmanın ana hatlarını oluşturmaktadır. Öğrencilerin eleştirel düşünme eğilimleri ve öğrenme stratejileri kullanım düzeyleri ölçülmüştür. Akademik başarı göstergesi olarak ilk yarıyıl genel not ortalamaları kullanılmıştır. Öğrenme stratejileri ve eleştirel düşünme eğilimlerinin akademik başarıyı yordama gücünü belirlemek için çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Ebeveyn eğitimi düzeyi, okul türü, sınıf düzeyi ve cinsiyet faktörü gibi değişkenler de alt düzeyde değerlendirilmiştir. Araştırmada basit korelasyon, t testi ve ANOVA kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre öğrenme stratejileri ve eleştirel düşünme akademik başarıyı %15,4 oranında yordamaktadır. Öğrenme stratejileri ile eleştirel düşünme arasında düşük düzeyli (r= ,19) ilişki tespit edilmiştir. Cinsiyet faktörü açısından öğrenme stratejilerinden 3'ünde kızlar lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. 9. 10. ve 11. sınıf öğrencileri arasında eleştirel düşünme açısından anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir. Son olarak ebeveyn eğitim düzeyi ile öğrencilerin eleştirel düşünme düzeyi ve öğrenme stratejileri arasında anlamlı bir ve pozitif bir ilişki görüşmüştür.
Özet (Çeviri)
A person's learning strategy is one of the essential factors that determine the quality of a learning outcome. On the one hand, learning strategy of students in learning process directly affects their academic achievement level according to many educators. On the other hand, critical thinking, as an ability to question and construct the information, is considered as an important part of the academic achievement. Therefore, learning strategies and critical thinking disposition levels of high school students were measured and predictive power of these two variables on academic achievement together was examined. In this research, two validity and reliability scales were applied to the students who are studying at various grade levels in the five different types of high schools. The students' first semester grades were used as academic achievement indicator. The multiple lineer regression analysis technique was applied to assess the predictive power of learning strategies and critical thinking dispositions on academic achievement. Variables such as parental education level, school type and gender variables were also analyzed.Simple correlation, t-test, and ANOVA were used in the study. According to the results; learning strategies and critical thinking predictive power in academic success is 15%. A low level (r =, 19) relationship was found between learning strategies and critical thinking. In terms of gender factor there was a significant difference in favor of females in learning strategies of elaboration, affective and rehearsal. There was no significant difference between 9th, 10th and 11th grade students in terms of critical thinking. Finally, a significant and positive correlation was found between parental education level and students' critical thinking level and learning strategies.