İlkokulda 'çocuklarda vergi bilinci geliştirme eğitimi' programı ve uygulamalarına ilişkin öğretmen görüşleri
The teacher's opinions on the curriculum and applications of 'improving traning of tax awareness in children' in the primary school
  1. Tez No: 637932
  2. Yazar: MERVE ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE IŞIK TERTEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokulda“Çocuklarda Vergi Bilinci Geliştirme Eğitimi Programı”nın ve uygulamalarının sınıf öğretmenlerinin görüşlerine göre değerlendirilmesidir. Çalışmada sınıf öğretmenlerinin program hakkında ve programı uygulama sürecine yönelik görüşleri, karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara getirdikleri çözüm önerileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemi ölçüt örnekleme yoluyla seçilmiştir. Belirtilen program ilkokul 3. ve 4. sınıflarda uygulandığı için araştırmanın örneklemini Şanlıurfa ili Siverek ilçesinde ilköğretim birinci kademesinde görev yapan ve programı uygulayan 3. ve 4. sınıf öğretmenlerinden gönüllü 86 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğretmen görüşlerini ortaya koymak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen, 56 maddeden oluşan,“Çocuklarda Vergi Bilinci Geliştirme Eğitimi Programı ve Uygulamaları Değerlendirme Anketi”kullanılmıştır. Anketin sonuna 9 sorudan oluşan görüş formu eklenmiştir. Anket verilerinin analizinde istatistik paket programından faydalanılmıştır. Toplanan verilerin sonuçları“kesinlikle katılıyorum”dan“kesinlikle katılmıyorum”a doğru 5'li likert derecelendirme çerçevesinde her maddeye ait frekans (f) ve yüzdeler (%) hesaplanarak analiz edilmiştir. Anketin son kısmında yer alan görüş formu aracılığıyla toplanan veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, öğretmenler programın genel özelliklerine ilişkin; programda açık ve anlaşılır bir dil kullanıldığını, öykü temelli yaklaşımın hakim olduğunu, birey, toplum ve konu alanı açısından ihtiyaca cevap verir nitelikte olduğunu belirtmişlerdir. Öğretmenler amaçlar boyutuna yönelik, programın amaçlarının öğrencilerin sınıf seviyesine uygun, eğitim yoluyla gerçekleştirilebilir, toplumun gereksinimlerine uygun olduğu ve vergi konusunda çocuklarda sorumluluk bilincini geliştirdiğini belirtmişlerdir. İçerik boyutuna yönelik ise, içeriğin amaçlara uygun, günlük yaşamla ilişkili olduğu ancak disiplinlerarası geçiş sağlanması gerektiği ve öğrenciler için soyut kaldığını belirtmişlerdir. Öğretmenler eğitim durumları boyutuna yönelik, etkinliklerin dikkat çekici nitelikte, kolay uygulanabilir ve düşünmeye sevk edici olduğunu ancak daha fazla etkinlik örneklerinin yer alması gerektiğini belirtmektedirler. Ölçme ve değerlendirme boyutuna yönelik ise, öğretmenler, bu bölümün programda zayıf kaldığını tamamlayıcı ölçme-değerlendirme etkinliklerinin sunulması gerektiğini belirtmişlerdir. Belirtilenlerin dışında öğretmenler, programın internet aracılığıyla kolay ulaşılabilir olduğu ancak internet, akıllı tahta, projeksiyon, bilgisayar vb. araç gereçlerin bulunmadığı okullarda programın uygulanmasının zor olduğu görüşündedirler. Ayrıca vergi bilinci konusunun çocuklar için soyut olduğunu belirterek konu ile ilgili daha fazla somut örneklerin olması gerektiğini önermişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the“Tax Awareness Development Education Program for Children”and its applications in primary school according to the opinions of the classroom teachers. In the study, the opinions of the primary school teacher about the program and the program implementation process, the problems they faced and the solution suggestions they brought to these problems were tried to be determined. The research is a descriptive study. The sample of the study was secelted by criterion sampling. Since the specified program is applied in the 3rd and 4th grades of primary school, the sample of the research consists of 86 volunteers from 3rd and 4th grade teachers who work in the primary education in Siverek district of Şanlıurfa and apply the program. In the research, the“Tax Awareness Development Training Program and Practice Evaluation Questionnaire for Children”, which consists of 56 items, was developed by the researcher to reveal teachers opnions as a data colection tool. A questionnaire consisting of 9 questions has been added at the and of the survey. Statistical package program was used in the analysis of survey data. The results of the collected data were analyzed by calculating the frequency (f) and percentages (%) of each item within the framework of a 5-point likert rating, from“absolutely agree”to“strongly disagree”. The data collected through the opinion form in the last part of the questionnaire were analyzed with the descriptive analysis method. According to the findings obtained from the research, teachers are concerned with the general characteristics of the program; they stated that a clear and understandable language was used in the program, the story-based approach prevailed and that it responded to the needs in terms of individual, society and subject area. The teachers stated that the aims of the program are in line with the students grade level, can be realized through education, are in line with the needs of the society and develop a sense of responsibility for children in tax. Regarding the content dimension, they stated that the content is suitable for the purposes, is related to daily life but interdisciplinary transition should be provided and it remains abstract for students. The teachers state that the activities are remarkable, easy to apply and encouraging to think but more examples of activities should be included. Regarding the measurement and evaluation dimension, teachers stated that this section is weak in the program and complementary assessment activities should be presented. Apart from those stated, the teachers stated that the program is easily accessible via the internet, but it can be used for internet, smart board, projection, computer, etc. They think that it is difficult to implement the program in schools where there are no tools. They also stated that the issue of tax awareness is abstract for children and suggested that there should be more concrete examples on the subject.