Güreş eğitim merkezlerindeki sporcuların rekreasyonel faaliyetlere katılım, motivasyon ve tatmin düzeyleri
The participation,motivationand satisfaction levels of athletes in recreational activities in wrestling training centers
  1. Tez No: 647124
  2. Yazar: HÜSEYİN PAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AJLAN SAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
İnsanoğlu varlığı kadar eski tarihlere uzanan ve silahsız ve basit mücadele şekli olan güreş sporu Türk toplumunun göçebe yaşayış tarzı ve mücadeleci yaşam tarzına denk gelmesi, toplumda sevilmesine ve günümüze kadar gelmesine ve gelişmesine etken olmuştur. Bu sporunun gelişmesinde ve üst düzey sporcu yetişmesini sağlayan önemli kurumlardan biri olan Güreş Eğitim Merkezleri, 12 ile 17 yaşlarında erkek sporcuları mümkünse yaşadıkları illerde ya da mümkün değilse diğer illerde bulunan merkezlerde eğitim ve öğretim vermektedir. Kondisyon ve güç odaklı güreş sporunda ailelerinden uzakta eğitim ve öğretim alan bu gençlerin, motivasyon ve tatmin düzeylerinin arttırılmasında, kolay ve ulaşılabilir rekreasyon faaliyetlerine katılmalarına yüksek düzeyle ihtiyaç duyulmaktadır
Özet (Çeviri)
The history of wrestling, which is an unarmed and simple form of struggle, dates back to the history of mankind and has been influenced by the nomadic lifestyle and struggle lifestyle of Turkish society. Wrestling Training Centers, which is one of the important institutions in the development of this sport and providing high-level athletes, provides training and education to male athletes between the ages of 12 and 17 in the provinces where they live or if not possible in other provinces. In condition and power-oriented wrestling sport, these young people who are away from their families are required to participate in easy and accessible recreation activities in order to increase their motivation and satisfaction levels