Prediyaliz ve diyaliz hastalarında testosteron seviyesi ve kırılganlıkla olan ilişkisi
Association of serum testosterone levels with frailty and predialysis and dialysis patients
- Tez No: 638040
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Testosteron hormonu eksikliği kas gücünde azalma ve kırılganlıkta artışa neden olur. Kronik böbrek hastalığında (KBH) testosteron seviyesi düşmektedir. Bu çalışma, prediyaliz ve diyaliz hastalarında testosteron seviyesi ile kırılganlık arasındaki ilişkiyi göstermeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya 38 hemodiyaliz hastası, 35 prediyaliz kronik böbrek hastası olmak üzere toplamda 73 hasta alındı. Kırılganlık, Fried's Kırılganlık Skalası (FKS) ile değerlendirildi. Tüm hastaların biyokimyasal verileri dosyalarından kaydedildi ve ayrıca total testosteron seviyeleri ölçüldü. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması, 59±14,05 ve vücut kitle indeksi, 25±3,21 kg/m2 saptandı. Fried's kırılganlık skalasına göre hastalar sağlam (n=24, %32,8), prekırılgan (n=26, %35,6), kırılgan (n=23, %31,5) olmak üzere üç gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Deficiency of testosterone hormone causes decreased muscle strength and increased frailty. Testosterone level decreases in chronic kidney disease (CKD). The aim of this study is to show the relationship between testosterone level and frailty in predialysis and dialysis patients. Materials and Methods: A total of 73 patients, 38 hemodialysis patients and 35 predialysis chronic kidney patients, were included in this study. Frailty was assessed by Fried's frailty scale (FKS). Biochemical data of all patients were recorded from their files and also total testosterone levels were measured. Results: The mean age of the patients in the study was 59±14,05 and body mass index of them was 25±3,21 kg/m2. According to Fried's frailty scale, patients were divided into three groups as robust (n=24, 32,8%), prefrail (n=26, 35,6%) and frail (n=23, 31,5%).