Özelleştirilmiş ve özelleştirilmemiş işyerlerinde çalışan işçilerin bazı özlük niteliklerine göre iş doyumlarının ve kaygı düzeylerinin incelenmesi
An Examination of job satisfaction and anxiety level of the worker's who work in the privatized and unprivatized work place's by some of the personality characteristics
  1. Tez No: 63807
  2. Yazar: ARİF ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada özelleştirilmiş ve özelleştirilmemiş iş yerlerinde çalışan eğitim düzeyleri, hizmet süreleri, unvanları (statüleri) ve aylık kazançları farklı olan işçilerin iş doyumları ve durumluk/sürekli kaygı düzeyleri incelenmiştir. Araştırmanın evrenini özelleştirilen Konya Şeker Fabrikası ile özelleştirilmemiş Ankara Şeker Fabrikasında 1996-1997 yıllarında çalışan işçiler oluşturmuştur. Araştırmaya Ankara Şeker Fabrikasından 115, Konya Şeker Fabrikasından 97 işçi katılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri olan iş doyumu ve durumluk/sürekli kaygı düzeyine ait bilgiler, Spielberger'in (1970)“Durumluk/Sürekli kaygı Envanteri”ve Tezer'in (1991)“İş Doyumu Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın bağımsız değişkenleri işyerlerinin özelleştirilmesi durumuna bağlı olarak; eğitim düzeyi, hizmet süresi, unvan ve aylık kazanç' tan oluşmuştur. Bu değişkenlere ait bilgilerin elde edilmesinde ise, araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, workers' satisfaction and state-trait anxiety level were examined according to their different educational level, working years, title and income (monthly wages) levels who have been working in privatized and non privatized business places. Sample of this study consisted of 97 workers (employees) from privatized Konya Şeker Factory and 115 workers from non privatized Ankara Şeker Factory who have been working in 1996-1997 years. Data on job satisfaction and state-trait level of anxiety were gathered through Spielberger's State-Trait Anxiety Inventory (1970) and Tezer's Job Satisfaction Inventory (1991). Independent variables of this study such as educational level, working years, title and income level were gathered by personal information form. Gathered data were analysed by analysis of variance and chisquare tests. Significant level was taken as.05. Findings showed that, there were no meaningful differences between job satisfaction and anxiety levels. And study also showed that there were no meaningful effect of educational level, working years, title and income level variables on job satisfaction and state anxiety level.