Üniversite öğrencilerinin biyoelektrik impedans yöntemi ile faz açısı ölçümlerinin, beslenme durumlarının ve bağırsak sağlığının değerlendirilmesi
Evaluation of phase angle measurements, nutritional status and intestinal health of students
  1. Tez No: 776058
  2. Yazar: MERVE EKİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ARITICI ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırma, örgün öğretim ve ikinci öğretimde öğrenim gören üniversite öğrencilerinin biyoelektrik impedans analizi (BİA) ile belirlenen faz açısı ölçümlerinin, beslenme durumlarının, bağırsak sağlığının ve uyku kalitelerinin değerlendirilmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışma Şubat-Mart 2020 tarihleri arasında Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik bölümünde örgün ve ikinci öğretimde eğitimine devam eden ve çalışmaya katılmayı kabul eden 18-25 yaş aralığındaki 240 öğrenci ile yürütülmüştür. Öğrencilere 25 sorudan oluşan genel bilgi ve beslenme alışkanlıkları formu, üç günlük besin tüketim kaydı formu, fiziksel aktivite değerlendirme formu, Bristol dışkı skalası, uyku kalitelerini değerlendiren Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) formu uygulanarak antropometrik ölçümleri alınmıştır. Antropometrik ölçüm olarak öğrencilerin vücut ağırlığı, boy uzunluğu, beden kütle indeksi (BKİ), bel çevresi ve BİA ile faz açısı, vücut kas kütlesi, vücut yağ kütlesi, vücut yağ yüzdesi analizleri yapılmıştır. Örgün öğretim öğrencilerinin ana öğün sayısı ikinci öğretim öğrencilerine göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulunmuştur (p0,05). Faz açısı ortalaması örgün öğretim öğrencilerinde 5,9 ± 0,7º ikinci öğretim öğrencilerinde 5,8 ± 0,6º'dir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research, it was aimed to evaluate phase angle measurements with bioelectrical impedance analysis, nutritional status, intestinal health and sleep qualities of university students studying in formal and evening education. This study was conducted between February-March 2020 with 240 students between ages of 18-25 who were continuing their education in Department of Nutrition and Dietetics at Ağrı Ibrahim Çeçen University School of Health and accepted to participate in the study. General information and dietary habits form consisting of 25 questions, three-day food consumption record form, physical activity evaluation form, Bristol stool scale, Pittsburgh Sleep Quality Index form that evaluates sleep quality were applied to students and anthropometric measurements were taken.