Zekâ oyunlarının kavram yanılgılarını gidermedeki rolünün incelenmesi
Investigation of the role of intelligent games in removing misconceptions
  1. Tez No: 883142
  2. Yazar: ASLI NUR HODANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİBAN HACISALİHOĞLU KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 411
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının matematik kavramlarına ilişkin kavram yanılgılarının giderilmesinde, matematiğe uyarlanan zekâ oyunlarının rolünü belirlemektir. Öğretim deneyi yönteminin kullanıldığı araştırma, Doğu Karadeniz'deki bir üniversitenin 3. sınıfında öğrenim görmekte olan 25 kız, 6 erkek toplam 31 ilköğretim matematik öğretmeni adayı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, Kavram Yanılgıları Teşhis Testi 1 (KYTT-1), matematiğe uyarlanan zekâ oyunları uygulamaları, Kavram Yanılgıları Teşhis Testi 2 (KYTT-2), video kaydı ve yapılandırılmamış görüşme (ayaküstü görüşme) kullanılarak 12 haftalık süreçte toplanmıştır. Araştırmada ilk olarak öğretmen adaylarının matematik kavramlarına ilişkin kavram yanılgılarını teşhis etmek amacıyla 6 adet test oluşturulmuştur. Bu testlerden KYTT1-a, Doğal Sayılar, Kümeler, Tam Sayılar, Çarpanlar ve Katlar; KYTT1-b, Kesirler, Ondalık Gösterim, Yüzdeler, Kareköklü İfadeler ve Üslü İfadeler; KYTT1-c, Temel Geometrik Kavramlar, Çember ve Daire ile Üçgenler ve Çokgenler; KYYT1-d, Ölçüler, Dönüşüm Geometrisi ve Geometrik Cisimler; KYTT1-e, Cebirsel İfade (Değişken, Terim, Katsayı, Sabit Terim, Benzer Terim), Örüntü ve Denklem, Özdeşlik, Eşitlik ve Eşitsizlik ile Doğrusal İlişkiler (Eğim); KYTT1-f, Verilerin Tablo ile Gösterimi, Verilerin Grafikle Gösterimi, Merkezi Eğilim ve Yayılım Ölçüleri ile Olasılık kavramlarına ilişkindir. Bu testler öğretmen adaylarına uygulanarak mevcut kavram yanılgıları belirlenmiştir. Sonrasında teşhis testlerinde tespit edilen kavram yanılgılarının giderilmesine yönelik olarak belirlenen zekâ oyunları matematiğe uyarlanmış ve öğretmen adaylarına uygulanmıştır. Zekâ oyunu uygulamalarının ardından kavram yanılgısını teşhis testlerine paralel bir biçimde hazırlanan kavram yanılgısı teşhis testleri öğretmen adaylarına uygulanmıştır. Bu testlerden elde edilen verilere göre, zekâ oyunlarının kavram yanılgılarını gidermedeki rolü belirlenmiştir. Kavram yanılgıları teşhis testlerinin analizi, betimsel analiz yöntemi bağlamında Üç Aşamalı Testin Kavramsal Kategorileri ile ve video kayıtlarının analizi, yedi aşamalı video analizi modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, öğretmen adaylarının matematik kavramlarına dair birçok kavram yanılgısına sahip oldukları ve matematiğe uyarlanan zekâ oyunları uygulamaları ile bu yanılgıların giderilebildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the role of brain teasers adapted to mathematics in eliminating the misconceptions of primary school mathematics teacher candidates regarding mathematical concepts. The study, which employed the teaching experiment method, was conducted with a total of 31 primary school mathematics teacher candidates, 25 females and 6 males, who are third-year students at a university in the Eastern Black Sea region. The data were collected over a 12- week period using the Misconceptions Diagnostic Test 1 (MDT-1), applications of brain teasers adapted to mathematics, Misconceptions Diagnostic Test 2 (MDT-2), video recordings, and unstructured interviews (informal interviews). Initially, six tests were developed to diagnose the misconceptions of teacher candidates about mathematical concepts. These tests are categorized as follows: MDT1-a covers Counting Numbers, Sets, Integers, Factors, and Multiples; MDT1-b includes Fractions, Decimal Representations, Percentages, Radicals, and Exponents; MDT1-c encompasses Basic Geometric Concepts, Circle and Sphere, Triangles, and Polygons; MDT1-d involves Measurements, Transformation Geometry, and Geometric Solids; MDT1-e comprises Algebraic Expressions (Variable, Term, Coefficient, Constant Term, Similar Term), Pattern and Equation, Identity, Equality and Inequality, and Linear Relationships (Slope); MDT1-f pertains to Data Representation in Tables, Data Representation in Graphs, Measures of Central Tendency and Dispersion, and Probability concepts. These tests were administered to the teacher candidates to identify existing misconceptions. Subsequently, brain teasers adapted to mathematics were implemented to address the misconceptions identified in the diagnostic tests. Following the application of the brain teasers, misconceptions diagnostic tests, prepared parallel to the initial tests, were administered to the teacher candidates. Based on the data obtained from these tests, the role of brain teasers in eliminating misconceptions was determined. The analysis of the misconceptions diagnostic tests was conducted using the Three-Phase Test Conceptual Categories within the context of descriptive analysis, and the video recordings were analyzed using the seven-phase video analysis model. As a result of the research, it was found that teacher candidates had many misconceptions about mathematical concepts and that these misconceptions could be addressed through the application of brain teasers adapted to mathematics.