6. sınıf öğrencilerinin ondalık gösterim konusundaki kavram yanılgılarının 5E modeline göre tasarlanan dijital kavram karikatürleri ile giderilmesi
The correction of 6th-grade students' misconceptions on decimal notation with digital concept cartoons designed according to the 5E model
- Tez No: 638126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN GÖKKURT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul altıncı sınıf öğrencilerinin ondalık gösterim konusundaki hatalarını ve kavram yanılgılarını 5E modeline göre tasarlanan dijital kavram karikatürleri ile gidermektir. Çalışma, 2018-2019 eğitim öğretim yılında bir devlet ortaokulunda altıncı sınıfta öğrenim gören toplam 8 öğrenci ile yürütülmüştür. Çalışmada nitel araştırma yaklaşımına dayalı eylem araştırması yöntemi kullanılmıştır. 5E modeline göre tasarlanan dijital kavram karikatürleri ile ilgili ders planları hazırlanmış ve ondalık gösterim konusunda öğrencilerin sahip oldukları kavram yanılgıları giderilmeye çalışılmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan ondalık gösterimlerle ilgili 21 açık uçlu sorudan oluşan Kavram Yanılgısını Tespit Etme Formu-1 (KYTEF-1), Kavram Yanılgısını Tespit Etme Formu-2 (KYTEF-2), uygulama sürecinde alınan gözlem notları, KYTEF ilgili yapılan görüşmeler ve Öğrenci Görüş Formu (ÖGF) kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde nitel veri analiz teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, 5E modeline göre tasarlanan dijital kavram karikatürlerinden oluşan ders planlarının, öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun ondalık gösterim konusunda sahip oldukları hataları ve kavram yanılgıları giderdiği ortaya çıkmıştır. Uygulama öncesinde ondalık gösterim konusundaki kavramlarla ilgili yanılgılara/hatalara sahip olan öğrencilerin çoğu, 5E modeline göre tasarlanan dijital kavram karikatürlerinden oluşan ders planları sonrası ondalık gösterim konusundaki sıralama, basamak değeri, toplama/çıkarma işlemi, sayı doğrusunda gösterme ve yuvarlama ile ilgili yanılgıların/hataların büyük ölçüde giderildiği tespit edilmiştir. Buna karşılık öğrencilerin ondalık gösterimlerde çarpma/bölme işlemi ve problem çözme konusunda yanılgılarının/hatalarının giderilemediği görülmüştür. Yapılan ÖGF sonucunda öğrencilerin çoğunun dijital kavram karikatürleri hakkında olumlu görüş bildirdikleri, kavram karikatürlerini eğlenceli, öğretici ve geliştirici buldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to correct the errors and misconceptions of sixth-grade secondary school students on decimal notation with digital concept cartoons designed according to the 5E Model. The study was conducted with a total of 8 sixth-grade students who study at a public secondary school in the 2018-2019 school year. The action research methodology based on the qualitative research approach was adopted in this study. Lesson plans for digital concept cartoons designed according to the 5E model were prepared, and then the students' misconceptions on decimal notation were tried to be corrected. As the data collection tools; Misconception Identification Form-1 (MIF-1), Misconception Identification Form-2 (MIF-2), Observation Notes taken during the implementation process, Interviews conducted related to MIF, and Student Interview Form (SIF), consisting of a total of 21 open-ended questions on decimal notation prepared by the researcher, were used. Qualitative data analysis techniques were implemented in data analysis. As a result of the research, it was revealed that lesson plans consisting of digital concept cartoons designed according to the 5E Model corrected the errors and misconceptions that the great majority of students had in the past about decimal notation. Most of the students, who had misconceptions/errors on the concepts of decimal notation before the application, were found to have largely corrected their misconceptions/errors about sequencing, digit value addition/subtraction operation, pointing in the number line, and rounding, following lesson plans composed of digital concept cartoons designed according to the 5E Model. On the other hand, it was observed that the students' misconceptions/errors in the operation of multiplication/division and problem-solving in decimal notation could not be eliminated. Finally, it was deduced from the outcomes of the SIFs that most of the students expressed a positive opinion about digital concept cartoons and found the concept cartoons amusing, instructive, and improving.