Essays on trend inflation in the open economy
Açık ekonomide trend enflasyon üzerine iki makale
  1. Tez No: 638137
  2. Yazar: YUSUF ÖMÜR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL İPEK TUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Mevcut Yeni Keynesyen açık ekonomi literatürü, trend enflasyonu sıfır varsayar. Bu tez, Açık Ekonomi Yeni Keynesyen modele pozitif trend enflasyonu dahil eden iki makaleden oluşmaktadır. İlk makalede, pozitif trend enflasyonun etkilerini açıklamak için, standart küçük açık ekonomi (standard small open economy) modeli yeniden geliştirilmiştir. Daha sonra, bu model trend enflasyonun pozitif olduğu durumlarda makroekonomik şokların küçük açık ekonomi üzerindeki etkilerini açıklamak için kullanılmıştır. Makaledeki en önemli bulgu, pozitif trend enflasyon, reel döviz kuru dinamiğini önemli ölçüde etkilemesidir. Yüksek trend enflasyon şokların daha kalıcı ve daha yüksek reel döviz kuru tepkilerini üretmesine yol açar. Ayrıca, standart modele trend enflasyonun eklenmesi, modeli Satın Alma Gücü Paritesi ve Gecikmiş Sıçrama bilmecelerini çözme yönünde hareket ettirmektedir. İkinci makalede, pozitif trend enflasyon ve fiyat yapışıklığında heterojenlik varsayımlarından yararlanarak, açık ve özdeş iki ekonomi modeli geliştirilmiştir. Daha sonra bu model, artan dış ticaret açıklığının farklı trend enflasyon oranlarında denge belirliliği bölgesi üzerindeki etkisini analiz etmek için kullanılmıştır. Pozitif trend enflasyonun açıklık derecesi arttıkça denge belirliliği bölgesini daha da daralttığı görülmüştür. Fiyat yapışkanlığında heterojenliği olan modelin, fiyat yapışkanlığında homojen olan modele kıyasla, pozitif trend enflasyonda denge belirliliği bölgesi daha dardır. Ayrıca makalede, para politikası aktarım mekanizmasının kapalı ekonomi modelindekinden farklı olduğunu ve bu farklılıkların makroekonomik değişkenlerin dinamiklerini nasıl etkilediğini tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The existing new Keynesian open economy literature tends to make a simplifying assumption that there is no trend inflation. The dissertation is composed of two essays which incorporate positive trend inflation into Open Economy New-Keynesian Models. In the first essay, a standard small open economy model is reformulated to account for positive trend inflation. Then, the model is used to understand the effects of macroeconomic shocks in a small open economy when trend inflation is positive. The main finding is that allowing for trend inflation significantly affects the implications of the dynamics of real exchange rate. Specifically, higher trend inflation induces more persistent real exchange rate responsiveness to shocks. Furthermore, adding trend inflation to the standard model improves the model in the direction of resolving the Purchasing Power Parity and Delayed-overshooting Puzzles. In the second essay, two-open and identical economy model is extended to account for positive trend inflation and heterogeneity-in price stickiness. Then, this model is used to analyse the effect of increased trade openness on the determinacy region at different rates of trend inflation. It is found that positive trend inflation shrinks the determinacy region more as the degree of openness increases. The shrinkage is higher in the version of the model with heterogeneity in price stickiness. Moreover, it is discussed how monetary policy transmission mechanism differs to that in closed-economy model and how those differences affect the dynamics of macroeconomics variables.