Essays on macro-finance and forecasting
Makro-finans ve öngörü üzerine makaleler
  1. Tez No: 993743
  2. Yazar: BURÇİN KISACIKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JONATHAN H. WRIGHT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Johns Hopkıns Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, makro-finans ve öngörü ilgili üç makaleden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kısmi (veya eksik) bilgiye sahip yeni Keynesyen model ile, vaka çalışmalarını ve bir arbitrajsız afin vade yapısı modelini birleştirerek, getiri eğrisinin makroekonomik açıklamalarla ilgili olarak yüksek frekanslı hareketlerini incelenmektedir. Bu modelin, tahvil getirilerine ve makroekonomik açıklama sürprizlerine iyi bir şekilde uyduğunu göstermekteyim. Bu model, tahvil getirilerinin sürprizlere yönelik ampirik tepkilerine ve açıklama günlerinde tahvil getirilerinin standart sapmalarına uyabilmektedir. Uzun vadeli nominal sıfır kuponlu tahvillerin ayrıştırılması, uzun vadeli tahvil getirilerindeki yüksek frekanslı varyasyonun, vade primindeki değişikliklerin ve beklenen kısa vadeli oranlardaki revizyonların bir araya gelmesinden kaynaklandığını göstermektedir. Özellikle, vade primlerindeki değişiklikler, beklenen gelecekteki kısa vadeli oranlardaki revizyonlar kadaroynaktır . Model tahminleri, makroekonomik açıklamaların yapıldığı günlerde, ortalama beklenen kısa vadeli oranların ve vade primlerinin, açıklamalarla ilişkili olduğuna işaret etmektedir. Modelin gösterdiği vade primi tahminlerinin, farklı indirgenmiş biçimli modellerin tahminleriyle güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu göstermekteyim. Model, muamma dönemdeki uzun vadeli oranların davranışının, daha düşük bir vade primiyle açıklanabileceğine işaret etmektedir. Tahvil getirilerinin açıklamalara yönelik tepkilerinin çoğunun, çıktı açığıyla ilgili beklentilerdeki değişikliklerden kaynaklandığını göstermekteyim. İkinci bölümde, yeni Keynesyen modelleri ve reel faizlerin vade yapısı arasındaki ilişki incelenmektedir. Son zamanlarda, bazı yazarlar, basit değişikliklerin yapıldığı yeni Keynesyen modellerinin, nominal faiz oranlarının vade yapısıyla eşleşebileceğini öne sürmektedir. Bu tezde, bu modellerin reel faiz oranların vade yapısıyla ne kadar eşleşebildiğini TIPS verilerini kullanarak inceliyoruz. Standart yeni Keynesyen modellerinin, modelin makroekonomik uygunluğundan ödün vermeden reel faizlitahvillerle de eşleşemediğini bulduk. Bu problemi çözmek için çeşitli potansiyel uzantıları inceledik ve kuadratik işgücü değiştirme maliyetleri, reel ücret yapışkanlığının ve uzun dönemli riskleri eklemenin faydalı olmadığını, ancak zaman tercihi şoklarının (veya kalıcı talep şoklarının) kısmi bir çözüm olabileceğini bulduk. Üçüncü bölümde, DSGE modellerinin, VAR modellerine kıyasla, daha doğru örneklem dışı tahmin edip etmediği sorusu sorulmaktadır. Son zamanlarda, tahmin edilmiş DSGE modellerinden elde edilen makroekonomiköngörülerin , rastgele yürüyüş tahminlerinden veya Bayesçi VAR tahminlerinden daha doğru örneklem dışı öngörüler olma yöneliminde olduğu belirtilmektedir. Özellikle Del Negro ve Schorfheide (2012), DSGE modeli öngörülerinin, öngörü karşılaştırmalarında bir ölçüt (benckmark) olması gerektiğini öne sürmektedir. Smets ve Wouters DSGE modelinin gerçek zamanlı öngörü doğruluğunu, birden fazla indirgenmiş biçimdeki zaman serisi modellerinin öngörü doğruluğuyla karşılaştırdık. İlk olarak, öngörü modellerinin hiçbirinin verimli olmadığını kanıtladık. İkinci olarak, tek bir en iyi öngörü yönteminin olmadığını bulduk. Örneğin, çıktı büyümesi öngörülürken, tipik olarak basit AR modelleri, kısa dönemlerde en doğru modellerken, DSGE modelleri, uzun dönemlerde en doğru modellerdir; enflasyon öngörülerinde ise sonuçlar tam tersinedir. Ayrıca, tüm modellerin göreceli doğruluğu, zamanla değişme eğilimindedir. Üçüncü olarak, DSGE modellerini değerlendirirken bir öngörü ölçütü olarak büyük ölçekli Bayesçi VAR modellerini kullanmaya yönelik yaygın uygulamanın bir desteği olmadığını kanıtlıyoruz. Dahası, düşük boyutlu kısıtlamasız AR ve VAR öngörüleri, daha doğru öngörebilir
Özet (Çeviri)
This dissertation consists of three essays on macro-finance and forecasting. The first chapter investigates high frequency movements of the yield curve around macroeconomic announcements by combining event studies and a no arbitrage affine term structure model in a new Keynesian model with partial (or imperfect) information. I show that the model fits bond yields and macroeconomic announcement surprises well. The model can fit the empirical responses of bond yields to surprises and the standard deviations of the bond yields around the announcement days. The decomposition of long term nominal zero coupon bond yields shows that the high frequency variation in the long term bond yields is due to a combination of changes in the term premium and revisions to expected short rates. In particular, changes in term premia are as volatile as revisions to expected future short rates. The model estimates imply that around macroeconomic announcement days, average expected short rates and term premia are correlated around announcements. I show that the model implied term premium estimates are strongly correlated with estimates of different reduced form models. The model implies that the behavior of the long term rates in the conundrum period can be explained by a lower term premium. I show that most announcement responses of bond yields are due to changes in the expectations about the output gap. The second chapter examines the relationship between new Keynesian models and the real term structure. Recently some authors have argued that a new Keynesian model with simple modi cations can match the nominal term structure of interest rates. In this paper, we investigate how well these models do in matching the term structure of real rates using TIPS data. We find that standard new Keynesian models cannot also match real bonds without sacrificing the macroeconomic fit of the model. We investigate various potential extensions for resolving this problem, and nd that incorporating quadratic labor adjustment costs, real wage rigidities and long run risks are not helpful, but that time preference shocks (or persistent demand shocks) might be a partial solution. The third chapter asks if the DSGE models forecast more accurately out of sample than VAR models. Recently, it has been suggested that macroeconomic forecasts from estimated DSGE models tend to be more accurate out-of-sample than random walk forecasts or Bayesian VAR forecasts. Del Negro and Schorfheide (2012) in particular suggest that the DSGE model forecast should become the benchmark for forecasting horse-races. We compare the real-time forecasting accuracy of the Smets and Wouters DSGE model with that of several reduced-form time series models. We first demonstrate that none of the forecasting models is efficient. Our second finding is that there is no single best forecasting method. For example, typically simple AR models are most accurate at short horizons and DSGE models are most accurate at long horizons when forecasting output growth, while for inflation forecasts the results are reversed. Moreover, the relative accuracy of all models tends to evolve over time. Third, we show that there is no support the common practice of using large-scale Bayesian VAR models as the forecast benchmark when evaluating DSGE models. Indeed, low-dimensional unrestricted AR and VAR forecasts may forecast more accurately.