Real interest rates and fractional integration : The case of emerging markets
Reel faiz serileri ve parçalı bütünleşme gelişmekte olan ülkeler vakası
- Tez No: 271196
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK SALTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez parçalı bütünleşme analizini (i) çeşitli tanımlar kullanılarak oluşturulan Türkiye reel faiz serilerine (ii) gelişmekte olan ülkelerden 19'unun reel faiz serilerine uygulayan 2 denemeden oluşmaktadır. Literatürde parçalı dinamikleri Amerika ve Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü üyesi ülkeler için araştıran çalışmaların varlığına karşın, gelişmekte olan ülkeler özelinde bu tip dinamikler hakkında sınırlı bilgi mevcuttur.Arttırılmış, verimli parçalı birim kök testi, reel faiz serilerinde durağanlık derecesi hakkında çıkarsama yapmak için kullanılmıştır. Olası trend davranışını göz önüne almak için, iki vaka ? trend yok vakası ve lineer trend vakası incelenmiştir. Türkiye reel faiz serileri için, incelenen 6 seriden 2 tanesinin parçalı birim kök yapısına sahip olduğu görülmüştür. Sonuçların vadeye duyarlı olduğu, trend varlığına/yokluğuna ise duyarlı olmadığı gözlemlenmiştir. Bulguların arkasındaki olası ekonomik sebepler ise, enflasyon gibi temel makroekonomik değişkenler, bütçe açığı, ekonomik ve politik belirsizlik, risk primi olarak sıralanabilir.Gelişmekte olan ülkelere bakarsak, incelenen ülkelerin yarısından fazlası için durağanlık derecesi 0.5'in üzerinde tahmin edilmiştir. Bu tahmin serilerin uzun hafızaya sahip olduğunu, durağan olmadıklarını ancak uzun vadede ortalamalarına geri döndüklerini işaret etmektedir. Parçalı birim kök testinin uygulanması ile, birim kök boş hipotezi 9 gelişmekte olan ülke serisi için reddedilmiş, parçalı birim kök alternatifi kabul edilmiştir. Türkiye serilerinin aksine, sonuçların trend varlığına duyarlı olduğu gözlemlenmiştir. Reel faiz serilerinde parçalı dinamiklerin varlığı, daha önce gelişmiş ülkeler için ortaya konulan bulgularla uyum içerisindedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is composed of two essays applying fractional integration analysis to (i) real interest rate series of Turkey using various definitions (ii) real interest rate series of 19 emerging economies. Despite the existence of papers discussing fractional dynamics in real rates of U.S. and OECD countries, very little is known about this kind of dynamics in the real interest series of emerging markets.Augmented efficient fractional unit root test is implemented to conduct inference on the order of integration real rate series of Turkey and emerging markets. Possible existence of deterministics in the data is taken into account by considering two cases of the test? no trend and linear trend. As far as Turkish real rate series are concerned empirical results suggest that 2 out of the 6 real interest rate series studied are characterized by fractional unit roots. Results are observed to be responsive to maturity. On the contrary, inclusion of a linear trend doesn't alter the results. When economic causes of persistence are concerned, macroeconomic fundamentals like inflation, fiscal deficit, uncertainty as well as credibility and risk premium seem to play role.As far as emerging economies are concerned results suggest that for the majority of the countries studied, estimated order of integration is above 0.5, pointing out the existence of non?stationary but mean reverting dynamics in the data. Upon implementation of the test, null hypothesis of a unit root is rejected in favor of a general fractional alternative for 9 emerging countries. It is also observed that test results are responsive to inclusion/exclusion of deterministics. Presence of fractional dynamics in more than half of the countries is in line with what is previously found for developed economies.