Öykü temelli çevre eğitim programının 48-72 aylık çocukların çevreye yönelik farkındalık ve tutumlarına etkisi
The effect of story based environmental education program on 48-72-month-old children's environmental awareness and attitudes
- Tez No: 638158
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM OKYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Araştırma“Öykü Temelli Çevre Eğitim Programı”nın 48-72 aylık çocukların çevreye yönelik farkındalık ve tutumlarına etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. 2019-2020 eğitim öğretim yılı güz döneminde Afyonkarahisar Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Erkmen Toki Nurullah Oymak İlkokulu ve Merkez Toki İlkokulu anasınıflarında 20'si deney, 20'si kontrol grubu olmak üzere toplam 40 çocuk araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma kapsamındaki veriler“Genel Bilgi Formu”, Kahriman Öztürk (2010) tarafından Türkçeye çevrilen“Çevreye Yönelik Tutum Ölçeği: Okul Öncesi Versiyonu (CATES-PV)”ile Büyüktaşkapu Soydan ve Öztürk Samur (2017) tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Çocukları İçin Çevre Farkındalık Ölçeği”araçları kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde deney ve kontrol grubu çocuklarının ön test ve son test puan ortalamaları arasındaki farkı belirlemek için Mann Whitney U testi, her alt grubun ön test- son test puan ortalamaları arasındaki farkın anlamlılığını belirlemek için ise Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to investigate the effect of the Story Based Environmental Education Program on the environmental awareness and attitudes of 48-72 months old children. In the fall semester of the 2019-2020 academic year, a total of 40 children (20 control and 20 experimental group) from Afyonkarahisar Erkmen TOKİ Nurullah Oymak Elementary School and Central TOKİ Elementary School constituted the study group. In the research, experimental design with pre-test-post-test with control group was used. The data needed were collected through“General Information Form”,“Children Attitudes Toward the Environment Scale-Preschool Version (CATES-PV)”adapted to Turkish by Kahriman Öztürk (2010) and“Environmental Awareness and Attitude Scale for Preschool Children”developed by Büyüktaşkapu Soydan and Öztürk Samur (2017). In analyzing the data, Mann Whitney U test was used to determine the difference between the pre-test and post-test mean scores of the children in the experimental and control groups and Wilcoxon Signed-Ranks Test was used to determine the significance of the difference between the pre-test and post-test mean scores of each sub-group.