Spekülatif akınlar ve develüsyon: Türkiye deneyimi 1989-1996
Speculative runs and develuation: Turkey experience 1989-1996
- Tez No: 63816
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİ CANPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET 1980 sonrasında liberal bir dış ticaret rejimi uygulamaya konan Türkiye'de kur rejimi de serbestleştirilmiş ve kurlar günlük olarak ayarlanmaya başlamıştır. Her ne kadar Türk ekonomisini dünya ekonomisi ile bütünleştirme amacına yönelik ihracatı teşvik edici uygulamalarla ekonomik kalkınma hedeflense de, çeşitli dönemlerde gerek dışsal şoklar gerekse hükümetlerin yanlış kararlan sonucu, dünyanın gelişmekte olan birçok ülkesinde olduğu gibi yerli paranın değerinin korunamadığı, yani bir devalüasyonun kaçınılmaz olduğu durumlarla karşılaşılmıştır. Türkiye gibi yönetimli dalgalanan ya da sabit kur politikası izleyen devletler kur oranım ancak dış rezervlerinden satış yaparak koruyabildikleri için rezervlere yapılan spekülatif bir akın rezervin tükenmesine yol açabileceğinden, her an devleti kurlara müdahaleden yoksun bırakabilmektedir. 1994 Nisan 'ında ortaya çıkan parasal kriz, bunun en iyi örneklerindendir. Bu çalışmada da hedeflenen, bu tür bir parasal kriz sonucunda yapılacak devalüasyonun zamanlamasını öngörebilecek stokastik bir model oluşturmak ve ardından Türkiye'nin son yıllarını kapsayan verileri modelde yerine koyarak modelin geçerliliğini test etmektir. Dünyanın birçok ülkesinde kur oranlarını kontrol altında tutmaya çalışan hükümetlerin eninde sonunda bu tür bir spekülatif akına maruz kalması, birçok araştırmacıyı bu yönde çalışmaya itmiş ve bir spekülatif akın literatürü oluşmaya başlamıştır. Spekülatif akın ve devalüasyon literatürünü takip eden bu çalışma her ne kadar birçok yönden geliştirilmeye açıksa da, verilere hızlı ulaşılabildiği ölçüde, kurum ya da kişilerin bir dönem ilerisi devalüasyon olasılığım hesaplayabilmelerine olanak tanıyabilecek, böylece, yatırımcıların portföylerini oluştururken başvurabilecekleri bir yardımcı araç görevi görebilecektir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT After 1980, a liberalization in foreign trade and exchange rate regime was brought in Türkiye. The adjustments on exchange rates were set on a daily basis. The aim was to integrate Turkish economy and world by couring export which gives rise to economic growth in Türkiye. Like many growing countries, there were times the Turkish government found itself in great difficulty in controlling the exchange rate because of the wrong decisions of government or external shocks. Therefore a devaluation decision was inevitable. The countries following a managed floating or fixed exchange rate regime can control the exchange rate only by selling foreign money from their reserve. Thus a sudden speculative attack to the reserve may cause the exhaustion of reserve which makes the controlling of exchange rate impossible. The economic crisis in April 1994 in Türkiye is a good example of such kind of speculative attack. The aim in this work is to develop a model that forecasts the timing of such a devaluation and test the model with the economic data covering the last few years of Türkiye. Since many growing countries trying to have a control on exchange rates meet such speculative attacks sooner or later, many researchers began to study on these kind of problems and a speculative attack literature began to grow. The work carried out here is following this literature. Although, the ampirical method aimed at predicting the timing of one period ahead devaluations forced by speculative attacks is open to further studies and improvements, earlier one can reach the necessary data, more helpful will be this work as a tool which advises people about their portfolio management since it will help them calculate one period ahead probability of devaluation.