Anasınıflarında yabancı uyruklu akranlarıyla eğitim alan ve almayan çocukların dil gelişimi ve yaratıcı düşünme becerilerinin incelenmesi
Examination of language development and creative thinking skills of children who were educated and not educated with their foreign peers in kindergarten
- Tez No: 638166
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BEKİR, PROF. DR. AYŞE SANEM ŞAHLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırmada, anasınıflarında yabancı uyruklu akranlarıyla eğitim alan ve almayan çocukların dil gelişimi ve yaratıcı düşünme becerilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Tarama modelinde planlanan araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılında Gaziantep İli Şehitkâmil merkez ilçesinde bir ilkokul bünyesinde bulunan anasınıflarına devam eden 101 çocuk oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Genel Bilgi Formu”,“Torrance Yaratıcı Düşünme Testi (TYDT)”ve“Okul Öncesi Dil Ölçeği-5 (Preschool Language Scale-5, (PLS-5))”kullanılmıştır. Verilerin analizinde çocukların kişisel özellikleri ile ilgili tanımlayıcı analizler için ortalama ve standart sapma değerleri kullanılmıştır. Kolmogorov normallik analizi sonucu veriler normal dağılım göstermediğinden ölçek ve alt boyut puanlarının demografik değişkenlere göre farklılık gösterme durumu parametrik olmayan test tekniklerinden Mann Whitney U ve Kruskal Wallis kullanılarak analiz edilmiştir. Kruskal Wallis testi sonucu anlamlı çıkan farklılıklarda grup farklılıklarını inceleyebilmek amacıyla Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda yabancı uyruklu akranlarıyla eğitim alan ve almayan çocukların dil gelişimi ve yaratıcı düşünme becerilerinin anlamlı şekilde farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Anasınıflarında yabancı uyruklu akranlarıyla eğitim alan ve almayan çocukların cinsiyet ve yaş değişkenine göre PLS-5 alt boyutları; alıcı dil, ifade edici dil ve toplam dil puanı arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Yabancı uyruklu akranlarıyla eğitim alan çocukların PLS-5 alt boyutları; alıcı dil, ifade edici dil ve toplam dil puanı arasında anne öğrenim durumuna göre anlamlı bir farklılık olmadığı, yabancı uyruklu akranlarıyla eğitim almayan çocukların ise PLS-5 alt boyutları; ifade edici dil ve toplam dil puanı arasında anlamlı bir farklılık olmadığı ancak alıcı dil alt boyutunda anne öğrenim durumuna göre anlamlı farklılık olduğu bulunmuştur. Yabancı uyruklu akranlarıyla eğitim alan ve almayan çocukların TYDT; akıcılık, orijinallik, başlıkların soyutluğu, erken kapanmaya direnç, zenginleştirme, yaratıcı kuvvetler listesi alt boyut puanlarında ve toplam şekilsel puanları cinsiyet ve anne öğrenim durumuna göre değişmemektedir. Yabancı uyruklu akranlarıyla eğitim alan çocukların TYDT; başlıkların soyutluğu alt boyutları ve toplam şekilsel puanlarının, yabancı uyruklu akranlarıyla eğitim almayan çocukların ise akıcılık ve orijinallik alt boyut puanları yaşa göre değişmektedir. Ayrıca yabancı uyruklu akranlarıyla eğitim alan ve almayan çocukların PLS-5 alt boyutlarından olan alıcı dil, ifade edici dil, toplam dil puanıyla TYDT; yaratıcı kuvvetler listesi ve yaratıcı düşünme becerileri toplam şekilsel puanı arasında pozitif yönlü orta düzey bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the language development and creative thinking skills of children who receive and do not receive an education with their foreign peers in kindergarten. The research is planned in the survey model. İn the 2018-2019 academic year, the study group consisted of 101 children attending kindergarten in a primary school in Şehitkamil Central District of Gaziantep province. In the research,“General Information Form”,“Torrance Creative Thinking Test (TYDT)”and“Preschool Language Scale-5 (PLS-5)”were used as data collection tools. In the analysis of the data, mean and standard deviation (ss) values were used for descriptive analysis of children's characteristics. Since the data did not show normal distribution as a result of the Kolmogorov normality analysis, Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests, which are non-parametric test techniques, differ in the scale and sub-dimension scores according to demographic variables. Mann Whitney U test was used to examine group differences in differences that were significant after the Kruskal Wallis test. In the relevant difference tests, the standard scores of the PLS-5 scale were used and after the analysis, the analyzes were checked over the raw score and the age equivalent scores. Spearman's rho test was used to determine the relationship between children's language development levels and creative thinking skills. As a result of the research, it was determined that the language development and creative thinking levels of children who were and did not receive an education with their foreign peers did not differ significantly. PLS-5 subscales according to gender and age variable of children who are educated and not educated with their foreign peers in kindergarten; there was no significant difference between the receptive language, expressive language, and total language score. PLS-5 sub-dimensions of children who are educated with their foreign peers; PLS-5 sub-dimensions of the children who do not receive an education with their foreign peers, and there is no significant difference between receptive language, expressive language, and total language score according to mother's education level; It was found that there was no significant difference between the expressive language and the total language score, but there was a significant difference in the receptive language sub-dimension according to the mother's education level. TYDT of children who are educated and not educated with their foreign peers; fluency, originality, the abstraction of titles, resistance to premature closure, elaboration, creative strengths list sub-dimensions, and total formal scores do not change according to gender and maternal education. TYDT of children receiving education with their foreign peers; The abstraction of title sub-dimensions and total formal scores of the titles, and the fluency and originality subscale scores of children who are not educated with their foreign peers vary by age. Also, TYDT, which is the PLS-5 sub-dimensions of children who are educated and not educated with their foreign peers, receptive language, expressive language, total language score; It has been found that there is a positive medium-level relationship between the creative strengths list and the total formal score of creative thinking skills.