Ebelik öğrencilerinin emzirme eğitiminde hibrit temelli simülasyon yönteminin etkinliği
The effectiveness of hybrid-based simulation method in breastfeeding education of midwifery students
- Tez No: 926415
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AYDIN KARTAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Amaç: Hibrit simülasyon temelli emzirme eğitiminin Ebelik Bölümü öğrencilerinin uygulama becerisi, memnuniyet, özgüven ve öz etkililik-yeterliklerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Gereç ve Yöntem: Araştırma Nisan – Temmuz 2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Ebelik Bölümü simülasyon laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada 80 öğrenci randomize edilerek müdahale (n:37) ve kontrol gruplarına (n:40) ayrılmıştır. Müdahale ve kontrol grubuna 4 saat süren teorik eğitim verilmiş ve ardından müdahale grubu öğrenciler standardize hasta eşliğinde hibrit simülasyon uygulaması gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubuna ise düşük gerçeklikli erişkin meme maketi ile uygulama yapılmıştır. Her iki grupta da öğrencilere, ön test kapsamında Öz-Etkililik-Yeterlik Ölçeği, son test ve izlem testte ise Simülasyona Dayalı Öğrenmenin Değerlendirilmesi Ölçeği, Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği,Öz-Etkililik-Yeterlik Ölçeği ve Emzirme Yönetimi Bilgi Tutum ve Beceri Değerlendirme Formu uygulanmıştır. Bulgular: Müdahale ve kontrol grubunda yer alan öğrencilerin sosyo-demografik ve tanımlayıcı özellikleri arasında anlamlı fark olmadığı saptandı. Hibrit simülasyon eğitimi verilen müdahale grubunun, Öz-Etkililik-Yeterlik Ölçeği ve Emzirme Yönetimi Bilgi, Tutum ve Beceri puan ortalamaları, kontrol grubuna göre son test ve uygulamadan 4 hafta sonraki izlem testinde anlamlı derecede daha yüksek olduğu belirlendi. Ayrıca uygulama sonrasında müdahale grubundaki öğrencilerin Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği puan ortalamasının kontrol grubundaki öğrencilerin son test ölçümlerinden daha yüksek olduğu saptandı. Sonuç: Hibrit simülasyon temelli emzirme eğitimi ile öğrencilerin emzirme bilgi, beceri ve tutumlarında önemli gelişmeler sağlanmıştır. Simülasyon eğitimi, öğrencilerin kendine güvenini artırarak klinik uygulamalarda daha yetkin hale gelmelerine anlamlı katkılar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of hybrid simulation-based breastfeeding education on the implementation skills, satisfaction, self-confidence and self-efficacy-efficacy of midwifery students. Materials and Methods: The study was conducted between April and July 2024 in the simulation laboratory of the Department of Midwifery, Faculty of Health Sciences, University of Health Sciences. In the study, 80 students were randomized and divided into intervention (n:37) and control groups (n:40). The intervention and control groups were given theoretical training lasting 4 hours and then the intervention group students performed hybrid simulation application with standardized patients. The control group was practiced with a low-reality adult breast model. Students in both groups were administered the Self-Efficacy-Efficacy Scale as part of the pre-test and the Evaluation of Simulation-Based Learning Scale, Student Satisfaction in Learning and Self-Confidence Scale in the post-test and follow-up test. Results: There was no significant difference between the socio-demographic and descriptive characteristics of the intervention and control group students. The mean scores of self-efficacy-efficacy levels and breastfeeding education knowledge, attitudes and skills of the intervention group, which received hybrid simulation training, were significantly higher in the post-test and follow-up test 4 weeks after the intervention compared to the control group. In addition, the mean scores of the students in the intervention group on the student satisfaction and self-confidence scale were higher than the post-test measurements of the students in the control group. Conclusion: Hybrid simulation-based breastfeeding education resulted in significant improvements in students' breastfeeding knowledge, skills and attitudes. Simulation training can significantly contribute to students' self-confidence and make them more competent in clinical practice.