Bilgisayarlı simülasyon teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilen emzirme eğitiminin ebelik öğrencilerinin beceri, doyum ve özgüvenine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of breastfeeding education using computerized simulation technology on the skills, satisfaction and self-confidence of midwifery students
- Tez No: 951190
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNAY ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, bilgisayarlı simülasyon teknolojisiyle verilen eğitimin, ebelik öğrencilerinin emzirme konusundaki uygulama becerilerine, memnuniyetlerine ve öz güvenlerine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Yapılan çalışmalardan yola çıkılarak simülasyon temelli emzirme eğitiminin, geleneksel video eğitimine kıyasla daha etkili olduğu ve hem emzirme başarısını hem de özyeterlilik algılarını artırdığı gösterilmiştir. Bu doğrultuda simülasyonla verilecek emzirme eğitiminin öğrencilerin uygulama becerilerine etkisinin ve eğitim programlarının geliştirilmesinin olumlu etkiler yaratabileceği öngörülmektedir. Araştırma, 2024-2025 Güz Dönemi'nde Üsküdar Üniversitesi Ebelik Bölümü'nde gerçekleştirilecektir. Yarı deneysel olarak planlanan çalışmada, ön test ve son test uygulanarak simülasyon eğitiminin etkisi ölçülecektir. Araştırmaya dahil edilecek 59 öğrenci, simülasyon eğitimi öncesi ve sonrası değerlendirilerek uygulama becerisi, memnuniyet ve özgüven düzeylerine bakılacaktır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effect of training provided with computer simulation technology on midwifery students' practical skills, satisfaction and self-confidence regarding breastfeeding. Based on the studies conducted, it has been shown that simulation-based breastfeeding education is more effective than traditional video education and increases both breastfeeding success and self-efficacy perceptions. In this regard, it is predicted that the effect of breastfeeding education given through simulation on students' practical skills and the development of training programs may have positive effects. The research will be carried out at Üsküdar University Midwifery Department in the 2024-2025 Fall Semester. In the study planned as a semi-experimental, the effect of simulation training will be measured by applying pre-test and post-test. 59 students who will be included in the research will be evaluated before and after the simulation training and their application skills, satisfaction and self-confidence levels will be examined.