Jüvenil idiyopatik artritli çocuk ve ergenlerde kognitif fonksiyonların, psikiyatrik hastalıkların ve yaşam kalitesinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması
Comparison of healthy controls of cognitive functions, psychiatric diseases and quality of life in juvenile idiopatic arthritis children and adolescents
  1. Tez No: 638250
  2. Yazar: DAMLA TEZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜRGE KABUKÇU BAŞAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
Çocukluk çağının en sık görülen kronik romatizmal hastalığı Juvenil İdiyopatik Artrit (JİA), bireylerin fiziksel ve psikolojik sağlığının yanı sıra bilişsel fonksiyonlarını da etkiliyor olabilir. Bilişsel performans bozuklukları, diğer sistemik romatizmal hastalıkları olan hastalarda oldukça iyi bilinmesine rağmen, JİA'nın bilişsel işlevler üzerine etkisi hakkındaki bilgilerimiz yeterli değildir. Bu nedenle, çalışmamızdaki temel amaç; JİA'lı çocuk ve ergenlerin bilişsel performansını sağlıklı kontrol grubuna kıyasla değerlendirerek; bilişsel işlev bozukluğu örüntüsünü ve yürütücü işlevlerdeki olası farkları ortaya koymaktır. Ayrıca; JİA hasta popülasyonunda hastalıkla ilişkili klinik faktörlerin bilişsel performans üzerine muhtemel etkileri de bilinmemektedir. Bu yüzden hastalıkla ilişkili klinik değişkenlerin bilişsel profille olan etkisi, bu hasta popülasyonundaki ruhsal hastalık tanı sıklığı ve yaşam kalitesinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız, 7-18 yaş arası JİA hastalarını ve sağlıklı kontrolleri içeren kesitsel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Pamukkale Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı-Çocuk Romatoloji Bilim Dalı'nda JİA tanısıyla takip edilen 79 hasta ile yaş ve cinsiyet uyumlu 81 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma kapsamında ''Sosyodemografik veri formu, çocuklar için yaşam kalitesi ölçeği (ÇİYKÖ), Conners aile derecelendirme ölçeği-yenilenmiş uzun form (CADÖ-YU) ve JİA hasta kayıt formu'' doldurulmuştur Psikiyatrik tanısal değerlendirme için tüm katılımcılara ''Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Dsm-5'' uygulanmıştır. Bilişsel fonksiyonları değerlendirmek için ise ''CNS-Vital Signs (CNS-VS)'' bilgisayar tabanlı test bataryası kullanılmıştır. Çalışmamızın verileri incelendiğinde; katılımcıların yaş, cinsiyet, eğitim durumu, ebeveynlerin eğitim durumu, ailenin gelir düzeyi açısından hasta ve kontrol grubu arasında farklılık saptanmamış (p>0.05), böylelikle yürütücü işlevler üzerine etkisi bilinen bu faktörlerin karıştırıcı etkisini dışlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Juvenile Idiopathic Arthritis (JIA) the most common chronic inflammatory rheumatic disease of childhood, may affect the cognitive functions as well as the physical and psychological health. Although decrease in cognitive performance is well known in patients with other systemic rheumatic diseases, our knowledge about the effect of JIA on cognitive functions is not sufficient. Therefore, the main purpose of our study was to evaluate the cognitive performance of children and adolescents with JIA in comparison to the healthy control group; to reveal the cognitive dysfunction pattern and possible differences in executive functions. Also; the possible effects of disease-related clinical factors on cognitive performance in the JIA patient population are unknown. Therefore, it is aimed to investigate the effect of disease-related clinical factors on cognitive profile, as well to assess the frequency of mental disorders and the quality of life in this patient population. The study was designed as a cross-sectional study, including patients with JIA aged between 7 and 18 years and healthy controls. 79 patients who were diagnosed with JIA and age and sex matched 81 healthy controls (HCs) were included in the study. In our study,“Sociodemographic data form, The Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL), Conners parents rating scales-revised long form (CPRS-R) and JIA patient registration form”were filled.“Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Age Children-Present and Lifetime Version (K-SADS-PL-DSM-5)”was applied to all participants for psychiatric diagnostic evaluation. Cognitive function was assessed by a computer-based neurocognitive test battery“Central Nervous System-Vital Signs (CNS-VS)”.