Fantazmagori kavramı üzerinden postmodern ve sonrası resim sanatında fetiş nesne olarak beden
The body as a fetish object in postmodern and later painting art through the concept of phantasmagoria
  1. Tez No: 899187
  2. Yazar: AYÇA BAHÇECİ KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZGÜR TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kadın imgesi ve kadın bedeni, Paleolitik çağdan başlayıp günümüz 21. Yüzyıl'ına kadar üzerine yorumlar yapılan, tartışılan, sürekliliğini sağlayan bir konudur. Bunun başlıca sebebi ise anaerkil düzenden ataerkil düzene geçiş ile erkek bakışının ve otoritesinin baskın hale gelmesidir. 1789 sonrasında gerçekleşen Aydınlanma Hareketi'ne kadar kadın imgesi feodal bir yapıyla irdelenmiş olup Modernizmle beraber bedenin konumlanışında değişimler gerçekleşmiştir. Bu değişimler, modern dönemde ortaya çıkan medya organlarının kullanımına bağlı olarak, kadın bedenini cinsellik çerçevesinde pornografik bir unsura dönüştürmüştür. Modernizm ile metropol yaşantısına ayak uydurmaya çalışan bireyde gerçekleşen yabancılaşma olgusu tüketim kültürü ile kendini göstermiştir. 19. Yüzyıl'da Paris, kültürel anlamda başkent olarak görülmüş, tüketim kültürünün yegâne merkezine dönüşmüştür. Tüketim kültürünün ana yerleşkesi kabul edilen Paris Pasajları, fantazmagorik yaşam biçiminin ve meta fetişizminin önemli meskenleridir. Bu anlamda fantazmagori kavramı temelinde, fantazmagorinin tarihsel süreçte toplumsal alandaki etkilerinden bahsedilmiştir. Bu bağlamda tez çalışmasının konusu olan kadın bedeni ve tarihsel süreç içerisinde bedene dair yorumlamalar incelenmiş olup, kadın bedenin fantazmagori kavramı ile arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur. Bu ilişkiyi kurmak adına yapılan resimlerde, dışlanmış kadın figürleri ve popüler kültür öğeleri referans alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The image of women and the female body is a subject that has been commented on, discussed and maintained its continuity from the Paleolithic age until today's 21st century. The main reason for this is that with the transition from matriarchy to patriarchy, the male gaze and authority became dominant. Until the Enlightenment Movement after 1789, the image of women was examined with a feudal structure, and with Modernism, changes have taken place in the positioning of the body. These changes, depending on the use of media organs that emerged in the modern period, transformed the female body into a intimately pornographic element within the framework of sexuality. The phenomenon of alienation in the individual who tries to keep up with the metropolitan life with modernism has manifested itself with the culture of consumption. In the 19th century, Paris was seen as the cultural capital and became the sole center of consumer culture. Considered the main settlement of consumer culture, Parisian arcades are important abodes of phantasmagoric lifestyle and commodity fetishism. In this sense, on the basis of the concept of phantasmagoria, the effects of phantasmagoria in the social sphere in the historical process were mentioned.In this context, the female body, which is the subject of this thesis, and the interpretations of the body in the historical process have been examined, and the relationship between the female body and the concept of phantasmagoria has been emphasized. In the paintings made to establish this relationship, outcast female figures and elements of popular culture are taken as reference.