Laparoskopik bariyatrik cerrahilerde diyafram fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of diaphragm functions in laparoscopic bariatric surgery
- Tez No: 638339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA KARASU, DOÇ. DR. ŞEYDA EFSUN ÖZGÜNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bariyatrik cerrahi obezitenin tedavisinde etkili ve uzun dönem kilo kaybı sağlaması ve metabolik, solunumsal ve kardiyak komorbiditelerde iyileşme sağlaması nedeniyle dünyada giderek yaygınlaşmaktadır. Çalışmamızda bariyatrik cerrahi sonrası diyafram fonksiyonunu ultrasonografi (USG) ve spirometri yöntemlerini kullanarak değerlendirmek ve postoperatif ağrı skoru ve demografik verilerin diyafram fonksiyununa etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif ve gözlemsel çalışmamıza genel anestezi altında laparoskopik bariyatrik cerrahi geçiren ASA II-III sınıfı 45 hasta dahil edildi. Preoperatif derlenme ve postoperatif 1. gün diyaframın USG ile diyafram inspratuar amplitüd (DİA), ekspiratuar hız (EV) ve inspratuar hız (İV) değerleri ölçüldü. Preoperatif ve postoperatif spirometri (FVC, FEV1 , PEF, FEF25-75 ve FEV1/FVC) ölçümleri kayıt edildi. Derlenme ve postoperatif 1. gün Vizüel Analog Skala (VAS) skorları ve tramadol tüketimi kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların hepsinin spirometri ve USG ölçümlerinde preoperatif değerlere göre derlenme ve postoperatif 1. günde istatistiksel olarak anlamlı düşüş saptandı. DİA ve İV ölçümlerinin spirometri değerleriyle korelasyonu saptanmadı. Koklama pozisyonunda EV ile FVC arasında negatif korelasyon bulundu (p=0.035). İstirahat ve harekette ölçülen 1. gün VAS skoru ile koklama pozisyonunda ölçülen DİA değerleri arasında negatif korelasyon bulundu (sırasıyla p=0.049, 0.024). Sleeve gastrektomi grubunda preoperatif FVC ölçümü anlamlı yüksek bulundu (p=0.049). Erkeklerde preoperatif FVC ile koklama ve derin inspiryum pozisyonunda DİA değerleri istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (sırasıyla p=0.030,
Özet (Çeviri)
Objective: In the treatment of obesity, bariatric surgery is becoming common because of long-term weight loss and improves metabolic, respiratory and cardiac comorbidities. In our study, we aimed to evaluate the diaphragm function after bariatric surgery using ultrasonography (USG) and spirometry and to investigate the effect of postoperative pain score and demographic data on diaphragm function. Material and Method: 45 patients in ASA II-III class who underwent laparoscopic bariatric surgery under general anesthesia were included in our prospective and observational study. On preoperative, recovery and postoperative day 1st, diaphragm inspiratory amplitude (DIA), expiratory velosity (EV) and inspiratory velosity (IV) were measured by USG. Preoperative and postoperative day 1 st spirometry (FVC, FEV1, PEF, FEF25-75 and FEV1 / FVC) measurements were recorded. Visual Analog Scale (VAS) scores and tramadol consumption were recorded on the day of recovery and postoperative day 1st. Results: Spirometry and USG measurements of all patients showed a statistically significant decrease in recovery and postoperative day 1st according to preoperative values. There was no correlation between DIA and IV measurements with spirometry values. A negative correlation was found between EV and FVC in the sniffing position (p = 0.035). A negative correlation was found between postoperative day 1st VAS score measured at rest and movement and DIA values measured at sniffing (p = 0.049, 0.024, respectively). In sleeve gastrectomy group, preoperative FVC values showed a statistically significant higher (p = 0.049). In men, DIA values were found statistically significantly higher in preoperative FVC, sniffing and deep inspiratory position (respectively p = 0.030,