Üniversite öğrencilerinin kahvaltı yapma alışkanlığının gün içinde duygu durum ve BKI arasındaki ilişki
The relationship between the emotion of the university students 'breakfast to make breakfast and the body mass index
- Tez No: 638340
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA MANKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kahvaltı tüketimi uzun süreli gece açlığı sonucunda vücutta katabolizma olayını durdurmak için yapılması gereken en önemli öğündür. Çalışmamız İstanbul ilinde bulunan Bahçeşehir Üniversitesi Kuzey kampüsünde ki öğrenciler üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın amacı; kahvaltı tüketiminin 18-30 yaş arası bireylerde obezite ve duygusal değişim üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmamız 352 öğrencinin katıldığı, kesitsel bir çalışmadır. Öğrencilere 24 sorudan oluşan anket, 3 günlük besin tüketim formu ve ''Duygu Durum Profili'' (DP) ölçeği uygulanmıştır. Araştırma da besin tüketim kaydı ''BEBİS'' uygulaması üzerinden analiz edilmiştir. Anket formu ile yapılıp, elde edilen verilerin istatistiksel olarak veri değerlendirilmesi ise SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 24.0 sürümü programı ile yapılmıştır. Çalışma sonucunda katılımcıların günlük enerji ortalamaları 996,81 kcal olarak bulunmuştur. Kahvaltıyı atlayan bireylerde anlamlı bir şekilde beden kitle indeksi (BKI) ve bel kalça oranı (B/K) yüksek çıkmıştır. Aynı zamanda kahvaltı atlayan kişilerde duygu durumu açısından depresyon/keyifsizlik, gerginlik/anksiyete, öfke/düşmanlık, yorgunluk-atalet, canlılık-aktivite duygu durumları için anlamlı bir farklılık gösteriyor iken karmaşa/şaşkınlık, duygu durumu için anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Kahvaltı tüketimini atlama yetişkinlerde bölgesel yağlanma ile %13,9 pozitif yönde ilişkili, duygu durum ile depresyon/keyifsizlik %11,8 pozitif yönde (artırıcı), gerginlik/anksiyete ile %14,4 pozitif yönde (artırıcı) ve öfke/düşmanlık ile %12,1 pozitif yönde (artırıcı), %8 yorgunluk/atalet pozitif yönde (artırıcı) ve canlılık-aktivite %19,1 negatif yönde (azaltıcı) anlamlı ilişki bulunmuştur. Bu durum da yetişkinler için kahvaltının önemi hakkında eğitim verilmesi gerektiğini savunmamızı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The consumption of breakfast is the most important meal that should be done to stop catabolism in the body as a result of long-term hunger. Our study was conducted on the students of Bahçeşehir University North Campus in Istanbul. Purpose of the research; The aim of this study is to investigate the effect of breakfast consumption on obesity and emotional change in individuals aged 18-30 years. This is a cross-sectional study. 352 students participated in the study. The questionnaire consisting of 24 questions, 3-day food consumption form and 'Emotion Status Profile' (DP) scale were administered to the students. Food consumption record was analyzed through BEBIS application. Statistical evaluation of the data obtained from the questionnaire form was performed with SPSS (Statistical PackageforSocialSciences) version 24.0. As a result of the study, the daily energy average of the participants was found to be 996.81 kcal. The body mass index (BMI) and waist-hip ratio (B / F) were significantly higher in individuals skipping breakfast. At the same time, in terms of mood, depression / malaise, tension / anxiety, anger / hostility, fatigue-inertia, vitality-activity showed a significant difference for the people who skipped breakfast, while confusion / confusion did not show a significant difference for the mood. Consumption of breakfast has shown a noticeable difference on regional fat and feeling situation in adults. In this case, education should be given to adults about the importance of breakfast.