Ankara Üniversitesi hazırlık sınıflarında uygulanmakta olan İngilizce sınavlarına ilişkin İngilizce okutmanlarının görüşleri
English lectures opinions on the present English language testing situations at the English preparatory class of Ankara University
  1. Tez No: 63836
  2. Yazar: SEMİH ŞAHİNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu araştırma Ankara Üniversitesi Hazırlık Sınıflarında görev yapan İngilizce Okutmanlarının uygulanan testler ile ilgili mevcut duruma ilişkin görüşlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini ve örneklemini Ankara Üniversitesi Hazırlık Sınıflarında görev yapan İngilizce Okutmanla rı oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan, uzman ve i okutman görüşleriyle desteklenen ve 17 sorudan oluşan an ket formu ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler frekans ve yüzde olarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular şöyle sıralanmıştır. 1. Sınama durumlarını düzenlemede izlenen aşamalar bir plan dahilinde takip edilmemekte, Belirtke Tablosu ( Hedef - İçerik Çizelgesi) hazırlanmamakta, okutmanlar birbirlerinin11 fikirlerine danışıp sorulara karar vermemekte, sorular kolaydan zora doğru sıralanmamakta, deneme uygulaması ve madde analizi yapılmamaktadır. 2. Sınama durumlarını düzenlemede öğretim programının hedefleri göz önüne alınmamaktadır ve bunun doğal sonucu olarak, hazırlanan testler öğretim programının hedeflerinde yer alan dinleme, okuma ve yazma becerilerinin test edilme sine uygun değildir. 3. Test sonuçları daha çok not vermek amacıyla kullanılmaktadır. Sınama durumları sonuçları öğretim programının eğitim durumlarını düzenlemede göz önüne alınmamaktadır. 4. Birinci ve ikinci alt probleme ilişkin anket yoluyla elde edilen görüşler arasında deneyim ve sertifika açısından anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This research aims at determining English Lecturers' opinions on the present English language testing situations at the English Preparatory Class of Ankara University. The lecturers in Ankara University have constituted both the population and the sampling of the study. Data were obtained by a questionnaire including seventeen items which was prepared by the researcher and supported by the opinions and comments of specialists. The data derived from the questionnaire were evaluated as frequency and percentage. In analaysis of data, The Mann-Whitney U test was used. The findings can be summarized as follows: 1. It is clear that the steps to construct testing situations have not been followed according to a plan. Table of specifications, pre-testing and item analysis have not been considered as a matter of test development. The testIV items have not been arranged in order of difficulty with the easiest item first either. Moreover, there is no live cooperation between the lecturers in constructing the test. 2. The objectives of English language curriculum have not been taken into consideration in constructing testing situations. As a natural result of this, The test items are not appropriate to test the listening, reading and writing skills existing in the objectives of the curriculum. 3. It is obvious that the results of English language test have been used only to assign the students some grade. These results have not been considered to rearrange the learning situations. 4. The Mann-Whitney U Test results revealed no significant relation between the opinions related to the first and second sub-problems of this study.