HİPERBARİK OKSİJEN TEDAVİSİ PLANLANAN HASTALARDA AKCİĞERLERDEKİ HAVA HAPSİ LEZYONLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ VE AKCİĞER BAROTRAVMALARI İLE İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ
Evaluation of Air Trapping Lesions in the Lungs in Patients Who Are Planned for Hyperbaric Oxygen Therapy and Investigation of Its Relationship with Pulmonary Barotraumas
- Tez No: 783859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNİRE KÜBRA ÖZGÖK KANGAL, DOÇ. DR. YAKUP ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hiperbarik oksijen tedavisi (HBO) birçok hastalığın tedavisinde başarıyla uygulanmaktadır. Pulmoner barotravma (PBT) ise en korkulan komplikasyonudur. Çalışmamızda (a) HBO veya dalış muayeneleri için çektirilen akciğer grafilerinin hava hapsi lezyonlarını göstermede yeterli olup olmadığının değerlendirilmesi, (b) hava hapsi lezyonu saptanan hastalarda hiperbarik ortam maruziyeti esnasında PBT görülme sıklığının ve hava hapsi lezyonlarının PBT riski oluşturup oluşturmadığının değerlendirilmesi, (c) hava hapsi lezyonları açısından riskli hasta gruplarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada 01.01.2017-31.01.2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Kliniğimize başvuran kişilerin verileri retrospektif olarak hava hapsi lezyonu ve PBT açısından incelenmiştir. Çalışmamızda akciğer grafilerinin büllöz lezyonlar için duyarlılığı %35, özgüllüğü %77 olarak bulundu. HBO sırasında pnömotoraks insidansı seans başına %0,0059 olarak saptandı. Hava hapsi lezyonuna sahip olmanın ve HBO öncesi geçirilmiş pnömotoraks öyküsünün PBT açısından anlamlı yüksek risk oluşturmadığı (sırasıyla p= 0,834 ve p= 0,760); mekanik ventilasyon uygulanan hastalarda ise PBT açısından dikkatli olunması gerektiği sonucuna ulaşıldı. Akciğer grafisinde hava hapsi lezyonu açısında şüphede kalınan ancak BT endikasyonu olmayan hastalarda, akciğer grafisine yardımcı tetkik olarak hali hazırda dalgıç muayenelerinde rutin olarak kullanılan SFT ile beraber değerlendirilmesinin faydalı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Hyperbaric oxygen therapy (HBO) has been successfully applied in the treatment of many diseases. Pulmonary barotrauma (PBT) is the most feared complication of HBO therapy. In this study,we aimed (a) to evaluate whether chest radiographs taken for HBO or diving examinations are sufficient to show air-trapping lesions, (b) evaluation of the incidence of PBT during exposure to hyperbaric environment in patients with air-trapping lesions and whether air-trapping lesions pose a risk of PBT, (c) to identify patient groups at risk for air trapping lesions. In this study, the data of people who applied to University of Health Sciences, Gülhane Training and Research Hospital, Underwater and Hyperbaric Medicine Department between 01.01.2017-31.01.2022 were retrospectively analyzed in terms of air trapping lesions and PBT. In our study, the sensitivity of chest radiographs for bullous lesions was 35%, and the specificity was 77%. The incidence of pneumothorax during HBO was 0.0059% per session. Having an air-trapping lesion and a history of pneumothorax before HBO did not pose a significantly higher risk for PBT (p= 0.834 and p= 0.760, respectively); It was concluded that caution should be exercised in terms of PBT in patients undergoing mechanical ventilation. We think that it would be beneficial to evaluate it together with PFT, which is currently routinely used in diver examinations, as an adjunct to chest X-ray in patients with suspected air-trapping lesion on chest X-ray but no CT indication.