Geriatrik ortopedik yaralanmalarda kırılganlık indeksi ile tiyol disülfid düzeyleri arasındaki ilişki
Vulnerability in geriatric orthopedic injuriesrelationship between index and thiol disulfide levels
  1. Tez No: 638369
  2. Yazar: HÜSEYİN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ŞAHİN KAVAKLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş: Son zamanlarda yaşlılık ile ilgili üzerinde önemle durulan kavramlardan biri de kırılganlıktır. Kırılganlığın yaşlılarda güçsüzlük ve düşkünlüğü belirlemede önemli olduğu görülmüştür. Kırılgan yaşlılarda düşme ve buna bağlı ortopedik travma olasılığı daha fazladır. Travma hastalarında serbest oksijen radikallerinin oksidatif strese neden olduğu bilinmektedir. Oksijen radikalleri moleküllerde geri dönüşümlü veya geri dönüşümsüz hasara yol açabilir. Bu çalışmanın amacı acil servise başvuran geriatrik ortopedik yaralanmalı hastalarda kırılganlık ve tiyol disülfid homeoztazisi düzeyleri ve bunlarla ilişkili faktörleri inceleyerek rapor etmektir. Yöntem: Çalışmaya 2020 yılında Ankara Şehir Hastanesi Acil Servisine başvuran 65 yaş ve üstü ortopedik travma nedeni ile başvuran 82 hasta, diğer nedenler ile başvuran 38 kişi kontrol grubuna dahil edilmiştir. Kırılganlığın değerlendirilmesinde FRAİL Kırılganlık skalası kullanılmıştır. 0:normal, 1-2:prefrajil, 3-5:frajil olarak değerlendirilmiştir. Hastaların venöz kanlarından alınan örneklerde native tiyol, total tiyol çalışılmıştır. Verilerin analizinde Ki-kare testi, Kruskal Wallis testi, One Way ANOVA testi, Mann Whitney U testi, Spearman korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: One of the concepts recently talked about old age is fragility. Fragility was found to be important in determining weakness and indulgence in the elderly. Fragile older people are more likely to fall and related orthopedic trauma. Free oxygen radicals are known to cause oxidative stress in trauma patients. Oxygen radicals can cause reversible or irreversible damage to molecules. The aim of this study is to report the levels of fragility and thiol disulfide homeostasis and related factors in patients with geriatric orthopedic injury who applied to the emergency department. Method: 82 patients who were admitted to the Ankara City Hospital Emergency Department in 2020 due to orthopedic trauma aged 65 and over, and 38 people who applied for other reasons were included in the control group. FRAIL Fragility scale was used to evaluate the fragility. 0: normal, 1-2: prefragile, 3-5: fragile. In samples from patients' venous blood, native thiol and total thiol were studied. In the analysis of the data, Chi-square test, Kruskal Wallis test, One Way ANOVA test, Mann Whitney U test, Spearman correlation test were used.