Bölgemiz multipl skleroz hastalarında demografik verilerin ve çevresel faktörlerin kliniğe etkisi
The effects of demographic data and environmental factor in patients with multiplesclerosis to clinic in our region
- Tez No: 965128
- Danışmanlar: DR. YAŞAR ZORLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş: Multipl Skleroz esas olarak genç erişkinlerde görülen SSS'nin demiyelinizasyon ve aksonal dejenerasyonu ile giden otoimmün, inflamatuvar ve dejeneratif bir hastalığıdır. Etyopatogenezi net olarak bilinmemekle birlikte, hastalığın başlangıcı ve seyrinde çevresel faktörlerin ve birbirleri ile etkileşimin önemi vurgulanmaktadır. Amaç: Bölgemizdeki MS hastalarında demografik, klinik ve çevresel risk faktörleri incelenerek, bu faktörlerin hastalıkla olan ilişkilerin incelenmesi hedeflendi. Yöntem: İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği MS dal polikliniğinde takipli 913 hastanın dosya kayıtları retrospektif olarak incelendi. 2010 Mc Donald kriterlerine göre MS tanısı almış hastalar arasından demografik, klinik ve laboratuvar verileri eksiksiz olan 223 hasta çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Hastaların 160'ı kadın (%71,75), 63'ü erkekti. Hastaların yaş ortalamaları 43,38 idi. Tüm grubun vücut kitle indeksi ortalaması 24,36 hesaplandı. En düşük doğum grup genelinde Kasım (%4,04) ayındaydı. Hastaların %17.49'unun sigara içme öyküsü mevcuttu. Hastaların %6.72'sinde otoimmün hastalık öyküsü vardı. Hashimato tiroiditi en sık eşlik eden otoimmün hastalıktı. Takip süresi boyunca klinik seyrine göre hastaların 187'si (%83,86) RRMS, 24'ü (%10,76) SPMS, 12'si (%5,38) PPMS tanısı almıştı. Hastalık başlangıç yaşı ortalaması 30,83 idi. Hastalık süresi median değeri 13 yıldı. İlk değerlendirme EDSS ortalaması RRMS grubunda (2,311,07), SPMS (2,791,49) ve PPMS'e (2,501,68) göre düşük bulundu. İlk atak bulguları 73 (%32,74) hastada motor, 55 (%24,66) hastada sensoryel, 38 (%17,04) hastada optik tutulum şeklindeydi. RRMS'li hastalarının 105'i (% 56,45) ve SPMS'li hastaların 17'si (%73,9) interferon tedavisi, PPMS'li hastaların 9'u (%75) azatiopurin tedavisi almaktaydı. Hastaların 55'inde (%24,6) progresif formda hastalık görüldü. Bu hastaların 12'si PPMS,19'u RRMS, 24'ü SPMS grubunda idi. Progresyona geçiş yaşı ortalaması tüm grupta 40.14 idi. Hastalık başlangıç yaşı küçük olan hastalarda daha genç yaşta ve erken progresif faza geçiş saptandı. Motor semptomlarla başlangıç daha geç yaşta hastalık başlangıcı, hastalık seyirnde progresyona geçiş, son değerlendirme EDSS'nin yüksekliğiyle pozitif korelasyon gösteriyordu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Multiple Sclerosis is an autoimmune, inflammatory and degenerative disease particularly encountered among young adults, which is characterized by demyelination and axonal degeneration of CNS. Although its etiopathogenesis is unknown, the importance of the interactions of environmental factors with each other during the course and onset of the disease is underlined. Objective: By investigating the risk factors in MS patients in our region, we aimed to determine the relationship between these factors and the disease in our region Method: The records of 913 patients followed-up by Izmir Tepecik Training and Research Hospital Neurology Department, MS Polyclinic were retrospectively investigated. 223 patients diagnosed with MS in accordance with Mc Donald criteria and whose laboratory, clinic and demographic data were full were involved into the study Results: 160 of patients were women (%71,75) , while 63 of them were men. The mean age of the patients was 43, 38. Mean body of mass index of the whole group was determined as 24,36. Lowest birth rate was in November in the group with %4,04. %17,49 of patients had a history of smoking and %6,72 of all patients had a history of autoimmune disease. Hashimoto thyroid was the most prevalent accompanying autoimmune disease. 187 patients (%83,86) were diagnosed with RRMS, and 24 (%10,76) SPMS, 12(%5,38) were PPMS in accordance with the duration of their follow-up period. Mean onset age for MS was 30, 83, Median value of the duration of disease was 13 years. The mean EDSS in RRMS group during initial assessment was (2,311,07) and was found to be comparatively lower compared to PPMS (2,501,68). First attack findings were in the form of motor in 73 patients (%32,74), sensorial in 55 patients(%24,6) and optical involvement in 38 (%17,04)of them. 105 (% 56,45) of the patients with RRMS and 17 (%73,9) of those with SPMS were undergoing interferon treatment, while 9 (75%) of those with PPMS were undergoing azathiopyrine treatment. 55 (%24,6) of the patients had a progressive coursed disease. 12 of these patients were in PPMS group, 19 were in RRMS group and 24 were in SPMS group. The mean age of transition to progression was 40.14. Earlier and younger progressive phase transition was detected in the patients with a younger disease onset age.