Deneysel olarak ratlarda furosemidin, random paternli dorsal flep modelinde flep yaşayabilirliği ve aksiyel paternli venöz flep modelinde flep yaşayabilirliği üzerine etkisinin araştırılması ve histopatolojik açıdan değerlendirilmesi
Experimentally investigating the effect of furosemide on flap viability in random pattern dorsal flap model and flap viability in axial pattern venous flap model and histopathological evaluation in rats
  1. Tez No: 638399
  2. Yazar: AHMET KAPLAN
  3. Danışmanlar: UZMAN MURAT İĞDE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
GİRİŞ: Flep sağkalımını artırmak ve flep cerrahisinin başarısını artırmak pek çok yöntem ve ilaç denenmektedir. Diüretik grubu ajanların flep sağkalımına etkileri bilinmemektedir. AMAÇ: Loop diüretik grubunda yer alan ve potent bir diüretik ajan olan furosemidin, diüretik etkileri dışında direkt vasküler etkileri de bulunmaktadır. Periferik venlerde dilatasyon, prostoglandin sentezini artırarak antiinflamasyon ve vazodilatasyon gibi etkileri sayesinde flep sağkalımını artırıcı etkisini göstermeyi amaçladık. METOD: 32 dişi Wistar Albino rat rastgele olarak 4 gruba ayrıldı. 1.gruba kranial bazlı 3*9 cm random patern dorsal flep yapılıp herhangi bir tedavi uygulanmadı. 2.gruba yine dorsal flep yapılıp tedavi olarak 5 mg/kg/gün IM furosemid uygulandı. 3.gruba inferior epigastrik arter bazlı inguinal flep planlanıp pedikül 360⁰ döndürülüp yerine iade edildi, herhangi bir tedavi uygulanmadı, 4.gruba yine inguinal flep yapılıp tedavi olarak 5 mg/kg/gün IM furosemid uygulandı. Ratlar 1 hafta takip edildi, takip sonrası fotoğraflama yöntemi ile sağkalan alanlar ölçüldükten sonra flepler eksize edildi ve histopatolojik analiz yapıldı. BULGULAR: Flep sağkalımları açısından kontrol grupları ilaç verilen gruplarla karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark saptanamadı. Bu, bize furosemidin flep sağkalımına olumsuz etkisi olmadığını göstermektedir. Fibrozis-granulasyon dokusu oluşumu, 4.grupta 3. Gruba göre göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p:0,010). İnflamatuar hücre infiltrasyonu 4.grupta 3.gruba göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur(p:0,005). Neovaskülarizasyon, 4.grupta 3.gruba göre anlamlı düzeyde fazla bulunmuştur (p:0,012). VEGF ekspresyonu, 4.grupta 3.gruba göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p:0,017). SONUÇ: Elde edilen verilerin istatistiksel açıdan incelenmesi sonucunda, furosemidin flep sağkalımına olumsuz etkisi olmadığı, hatta venöz yetmezliğe giren fleplerde neovaskülarizasyonu ve VEGF ekspresyonunu artırarak flep sağkalımını artırabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Many methods and drugs have been tried to increase flap survival and to increase the success of flap surgery. The effects of diuretic group agents on flap survival are unknown. OBJECTIVE: Furosemide, a potent diuretic agent in the loop diuretic group, has direct vascular effects apart from its diuretic effects. We aimed to demonstrate the flap survival enhancing effect thanks to its effects such as dilatation, prostaglandin synthesis in peripheral veins, and antiinflammation and vasodilation. METHODS: 32 female Wistar Albino rats were randomly divided into 4 groups. Cranial based 3 * 9 cm random pattern dorsal flap was applied to the first group and no treatment was applied. Dorsal flap was applied to the second group and 5 mg / kg / day IM furosemide was applied as treatment. Inferior epigastric artery-based inguinal flap was planned for the third group and the pedicle was rotated 360⁰ and returned to its place, no treatment was applied, the fourth group was again treated with an inguinal flap and 5 mg / kg / day IM furosemide was applied. The rats were followed for 1 week, after measuring the areas that survived by the photographing method, the flaps were excised and histopathological analysis was performed. RESULT: There was no statistically significant difference in terms of flap survival when the control groups were compared with the medication groups. This shows us that furosemide does not have a negative effect on flap survival. Fibrosis-granulation tissue formation was significantly higher in group 4 than in group 3 (p: 0.010). Inflammatory cell infiltration was found significantly lower in group 4 than in group 3 (p: 0.005). Neovascularization was significantly higher in group 4 than in group 3 (p: 0.012). VEGF expression was significantly higher in group 4 than in group 3 (p: 0.017). CONCLUSION: As a result of the statistical analysis of the obtained data, it has been shown that furosemide does not have a negative effect on flap survival and may even increase flap survival by increasing neovascularization and VEGF expression especially in flaps with venous insufficiency.