Helicobacter pylori enfeksiyonunun ile Tip 2 diyabetes mellitus hastalarında mikroalbuminüri ile ilişkisi
Association of helicobacter pylori infection with microalbuminuria in type 2 diabetic patients.
  1. Tez No: 638403
  2. Yazar: RAHMETULLAH ÖNER
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZLEM SUVAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Helicobakter Pylori ile oluşan infeksiyonun, sistemik inflamasyona ve vasküler endotelyal hasara yol açabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle, idrarla atılan albumin düzeyindeki artışın bu infeksiyon sonucu meydana gelen glomerular hasara bağlı olabileceği varsayılabilir. Bu çalışmada, Helicobakter Pylori infeksiyonu ile mikroalbuminüri arasındaki ilişki bu hipoteze dayanılarak incelendi. Yöntem: Tip 2 Diyabetes Mellitus tanılı 97 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastalar, Helicobacter Pylori infeksiyonu varlığına göre; infekte olanlar (vaka grubu) ve infekte olmayanlar (kontrol grubu) şeklinde iki gruba ayrıldı. Tüm hastalarda idrarla atılan albümin miktarı ile çalışmanın diğer değişkenleri (yaş, cinsiyet, kronik hastalık, kullanılan diyabet tedavisi, diyabet süresi, endoskopi bulgusu, açlık kan şekeri, HbA1c, kreatinin, üre, GFR, total kolesterol, LDL, HDL, trigliserid) karşılaştırıldı. Bulgular: Diyabetik 97 hastanın 46'sında (%47,42) Helicobacter Pylori infeksiyonu saptandı. Helicobacter Pylori enfeksiyonu olan diyabetiklerde, infekte olmayanlara göre mikroalbuminüri anlamlı olarak daha yüksek saptandı (sırasıyla 44,26±57,81 mg/gr ve 15,80±15,91 mg/gr). Benzer şekilde infekte diyabetiklerde HbA1c ve serum AKŞ düzeyleri infekte olmayanlara oranla anlamlı olarak daha yüksek olduğu belirlendi. Diyabetik hastalarda Helicobacter Pylori enfeksiyonu ile mikroalbuminüri arasındaki ilişkinin çalışmanın diğer değişkenlerinden bağımsız olduğu saptandı. Sonuçlar: Helikobakter pilori infeksiyonu diyabetik nefropatinin gelişmesinde veya ilerlemesinde önemli bir rol oynayabilir. Bu çalışma, diyabetik mikroalbuminüri ile Helicobakter Pylori infeksiyonu arasındaki ilişkiyi göstermede, hasta sayısının azlığı nedeniyle yetersizdir. Bu nedenle, daha fazla sayıda hastayı kapsayan klinik ve moleküler çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Background/aims: As default, Helicobacter Pylori infection may cause systemic inflammation and vascular endothelial damage. Therefore, it can be assumed that the glomerular damage as a result may lead to an increase in urinary albumin excretion. In this study, this hypothesis was set, and the relationship between Helicobacter Pylori infection and microalbuminuria was examined. Methods: Ninety-seven patients with type 2 diabetes were included in the study. These patients were divided into two groups as Helicobacter Pylori infection-positive (case group) or-negative (control group). In all infected and non-infected patients, urinary albumin excretion and other parameters (age, gender, chronic disease, diabetes treatment used, duration of diabetes, endoscopy finding, fasting blood glucose, HbA1c, creatinine, urea, GFR total cholesterol, LDL, HDL, triglycerides) were compared. Results: The presence of Helicobacter pylori infection was detected in 46 of 97 diabetic patients (47,42%). Diabetic patients infected by Helicobacter Pylori showed significantly higher microalbuminuria than non-infected patients (in order; 44,26±57,81 mg/gr and 15,80±15,91 mg/gr). Similarly, HbA1c and serum FBG levels were significantly higher in infected diabetics than in non-infected diabetics. It has been concluded that the relation between microalbuminuria level and Helicobacter pylori infection in diabetics is independent from other study variables. Conclusions: Helicobacter pylori infection may play an important role in the progression of diabetic nephropathy or its development. In this study, demonstrating the relationship between Helicobacter pylori infection with diabetic microalbuminuria, due to the small number of patients, is inadequate. Therefore, clinical and molecular studies involving more patients should be supported.