Dispepsi nedeniyle endoskopi yapılan diyabetik hastalarda helicobacter pylori enfeksiyonunun tiroid fonksiyon testleri üzerine etkisi ve otoimmün tiroidit ile ilişkisi
The effect of helicobacter pylori infection on thyroid function tests and its relationship with autoimmune thyroiditis in diabetic patients undergoing endoscopy for dyspepsia
- Tez No: 708399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU BÖYÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç:Bu çalışmada Helicobacter Pylorinin (Hp) diyabetik hastalarda tiroid fonksiyon testleri üzerine etkisini ve otoimmün tiroid hastalığı ile ilişkisini göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem:Çalışma retrospektif olup gastroenteroloji ve diyabet polikliniğinde takip edilen tip 2 diyabetes mellitus tanılı hastalar ile yapıldı.Dispepsi ile başvurup gastroskopisi yapılmış olan hastalarda patoloji bulguları eşliğinde Hp varlığı ile tiroid fonksiyon testleri , Anti-Tpo başta olmak üzere laboratuvar bulguları, demografik özellikler ve klinik bilgiler arasındaki ilişki analiz edildi. Bulgular: Çalışma yaşları 31 ile 85 arasında, yaş ortalaması 60,03±9,82 yıl olan 43'ü erkek (%31,6), 93'ü kadın (%68,4) olan dışlama kriterlerini karşılayan toplam 136 olgu ile yapılmıştır. %41,9'unda (n=57) helicobacter pylori (Hp) olduğu gözlenmiştir. Hp pozitifliği ile demografik özellikler, kullanılan ilaç tedavileri, biyokimyasal parametreler;tsh,t3,t4 düzeyleri, Anti-Tpo pozitifliği, endoskopi ve patoloji sonuçları kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to show the effect of Helicobacter Pylori (Hp) on thyroid function tests in diabetic patients and its relationship with autoimmune thyroid disease. Materials and Methods: The study is retrospective and was conducted with patients diagnosed with type 2 diabetes mellitus, followed in the gastroenterology and diabetes outpatient clinic. In patients who applied with dyspepsia and underwent gastroscopy, the correlation between the presence of Hp with pathology findings, thyroid function tests, laboratory findings (especially Anti-Tpo), demographic characteristics and clinical information relationship was analyzed. Results: The study was conducted with a total of 136 cases, aged between 31 and 85, with a mean age of 60.03±9.82 years, 43 male (31.6%) and 93 female (68.4%) who met the exclusion criteria. Helicobacter pylori (Hp) was observed in 41.9% (n=57).