Kötü over rezervli hastalarda gerçek boş folikül sendromu için risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of risk factors for genuine empty follicle syndrome in patients with diminished ovarian reserve
  1. Tez No: 638413
  2. Yazar: ÜMRAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KAHYAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bologna kriterlerine göre kötü over rezervi tanısı bulunan hastaların oosit toplama işlemi sonuçları değerlendirilerek ve oosit elde edilemeyen vakalar tespit edilerek Gerçek Boş Folikül Sendromu için risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Retrospektif olarak tasarladığımız çalışmamıza Ocak 2013- Mayıs 2019 tarihleri arasında Ankara Dr Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Kliniği'ne tedavi için başvuran hastalardan tüp bebek tedavi endikasyonu Bologna kriterlerine göre kötü over rezervi/yanıtı olanların Ankara Şehir Hastanesi IVF Kliniği Arşivinden kayıtlarına ulaşılabilen, daha önce Yardımcı Üreme Tekniği denenmiş veya denenmemiş olan 141 hasta dahil edilmiş ve bu hastaların 196 siklusu değerlendirilmeye alınmıştır. Hastalar OPU işleminde oosit elde edilebilenler ve edilemeyenler olarak 2 gruba ayrılmıştır. Çalışmaya dahil edilen 24 hasta, OPU işlemi sırasında oosit toplanamayan hastalardır. Bu 24 hastadan ikisinin 2 siklusunda, birinin 3 siklusunda oosit toplanamamıştır. Ovulasyon tetiklenmesi için yapılan 10.000 ünite üriner hCG veya 250 mikrogram rechCG enjeksiyonunun yanlış yapılmasından kaynaklanan boş folikül sendromu vakaları çalışma dışında bırakılmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik özellikleri, bazal antral folikül sayıları, bazal hormon seviyeleri, serum antimüllerian hormon seviyeleri, tedavi protokolleri, kontrollü ovaryan stimülasyonda elde edilen oosit sayısı birincil sonuç değişkenleri olarak kaydedilmiştir. İstatistiksel Analiz: İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen olguların %14,3'ü (n=28) BFS, %85,7'si (n=168) normal saptanmıştır. Yaşları 20 ile 45 arasında değişmekte olup, ortalama 34,60±4,83 yıldır.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to determine the risk factors for Genuine Empty Follicle Syndrome by evaluating the results of oocyte pick-up procedure of patients with a diminished ovarian reserve diagnosis according to the Bologna criteria and detecting cases that did not obtain oocytes in OPU. Methods: 141 patients with a diminished ovarian reserve diagnosis according to the Bologna criteria, who applied to Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Women's Health Training and Research Hospital IVF Clinic for treatment between January 2013 and May 2019, whose records could be reached from Ankara City Hospital IVF Clinic Archive and who had been tried ART before or not, were included into our retrospective study and 196 cycles of these patients were evaluated. Patients were divided into 2 groups as with and without oocytes are retrieved in the OPU procedure. 24 patients included in the study are those who could not retrieve oocytes during the OPU procedure. No oocytes are retrieved in 2 cycles of two patients and in 3 cycles of one of these 24 patients. Cases of empty follicle syndrome caused by incorrect injection of 10,000 units of urinary hCG or 250 micrograms of rechCG for ovulation triggering were excluded from the study. The demographic characteristics, basal antral follicle numbers, basal hormone levels, serum antimullarian hormone levels, treatment protocols, and oocyte count obtained in controlled ovarian stimulation were recorded as primary outcome variables. Statistical Analysis: NCSS (Number Cruncher Statistics System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) program was used for statistical analysis. Results: 14.3% (n = 28) of the cases included in the study were empty follicle syndrome (EFS) and 85.7% (n = 168) were normal. Their ages vary between 20 and 45, with an average of 34.60 ± 4.83 years.