Oyun temelli sosyal beceri geliştirme programının koruyucu bakım altındaki 6 yaş çocukların sosyal beceri ve duygu düzenleme düzeyine etkisi
The effect of the play-based social skill development program on the social skills and emotional regulation level of 6 year old children under protective care
  1. Tez No: 638412
  2. Yazar: BELİZ AKSAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada oyun temelli sosyal beceri programının koruyucu bakım altındaki 6 yaş çocukların sosyal beceri ve duygu düzenleme düzeyine etkisi incelenmiştir. Çalışma, İstanbul ilinde bir çocuk evleri sitesinde bulunan, uygun örneklem yoluyla belirlenen 6 deney (2 kız, 4 erkek) ve 6 kontrol grubu (2 kız, 4 erkek) olmak üzere toplam 12 çocuk ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma, kontrol gruplu ön test-son test modelinin kullanıldığı deneysel bir çalışmadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği (SBDÖ, 4-6 Yaş) ve Duygu Ayarlama Ölçeği kullanılmıştır. Deney grubuna araştırmacı tarafından geliştirilen“Oyun Temelli Sosyal Beceri Geliştirme Programı”10 oturum olarak uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubundaki çocukların sosyal beceri ve duygu düzenleme düzeyleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığı belirlemek amacıyla, Mann Whitney U Testi; deney ve kontrol grubundaki çocukların uygulama öncesi ve sonrası, sosyal beceri ve duygu düzenleme düzeyleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek amacıyla Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda elde edilen bulgular, 10 haftalık oyun temelli sosyal beceri geliştirme programının çocukların sosyal beceri ve duygu düzenleme düzeyleri üzerinde etkisinin olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to invastigate the effects of play-based social skills education program on the social skills and emotion regulation levels of 6 years old children under protective care. The sample of the study consisted of 12 children; 6 of them were in an experimental group of (2 female, 4 male) and 6 of them were in a control group of (2 female, 4 male) who was living in a children's house site in Istanbul Province. The current study is an experimental study using the pre-test and post-test model with a control group and the participants recruited through matching sampling. In the present study, Personal Information Form, Social Skills Assessment Scale (4-6 Year) and Emotion Adjustment Scale were used to examine the effects of Play-Based Social Skills Development Program developed by a researcher which this program was applied to the experimental group for 10-weeks. Mann Whitney U Test was used to compare the pre-test and post-test of experimental as well as control groups' scores. Also, the Wilcoxon Signed Ranks Test was used to make a comparison between the experimental and control groups before and after the program scores. The study results demonstrated that the 10-week play-based social skills development program was not effective on the social skills and emotion regulation levels of children who are aged 6 and under protective care.